Chyba każdy z nas, będąc dzieckiem, marzył choć raz o tym, aby mieć własny domek na drzewie. Tajemnicze zakamarki to coś, co dzieciaki lubią najbardziej. Gdy one już się znudzą kreatywną zabawą we własnym gronie, wtedy można sięgnąć po profesjonalne zabawki ogrodowe – trampoliny czy huśtawki. Które z nich warto wybrać i w jaki sposób wpisać je w zieloną przestrzeń przed domem?

 Piaskownica zawsze dobra

Ta stara jak świat zabawka jest fantastycznym rozwiązaniem dla mniejszych dzieci. Dzięki ławeczce daje wygodną przestrzeń do siedzenia. Kontakt z piaskiem dostarcza bodźców sensorycznych, a posługiwanie się grabkami i wiaderkiem rozwija koordynację ręka-oko. Poszukując piaskownicy dla swojego dziecka, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy ma ona w zestawie pokrywę. Dzikie koty i gołębie potrafią zanieczyścić piasek i mogą być nosicielami groźnych chorób, a już na pewno pasożytów. Pokrywa zabezpiecza piasek przed takimi zagrożeniami.

W jaki sposób wpisać tego typu zabawkę ogrodową w zieloną przestrzeń przed domem? Piaskownicę możemy ustawić w zacisznym i spokojnym miejscu, najlepiej takim, w którym nie świeci silne słońce. Piaskownicę możemy ustawić obok ściany domu, która w upalne lato będzie dostarczać dziecku cienia. Uważajmy jednak na zbytnie zagęszczenie drzew. Pamiętajmy, że jeśli piaskownica będzie umieszczona w bardzo zadrzewionej przestrzeni, może szybko zabrudzić się spadającymi liśćmi i fragmentami gałązek. Warto od czasu do czasu wygrabić piasek i oczyścić go lub po prostu wymienić.

Basen ogrodowy dla dzieci – świetna zabawa dla najmłodszych

Który maluch nie lubi kąpać się w basenie? Pediatrzy zalecają tego typu rozrywki, głównie z uwagi na rozwijanie mięśni oraz kształtowanie odpowiedniej postawy ciała. Basen działa fantastycznie na cały układ ruchu, choć warto pamiętać, że jego ogrodowy odpowiednik to bardziej rozrywka do pochlapania dla maluchów aniżeli możliwość prawdziwego pływania. Niemniej tego typu sprzęt dostarcza ogromnej dawki radości. Warto więc rozważyć zakup tego typu zabawki dla swojej pociechy.

Huśtawka typu bocianie gniazdo

Huśtawka tego typu z jednej strony zapewnia odpowiedni poziom wygody, z drugiej zaś jest bezpieczna i łatwa w montażu. Wytrzymuje obciążenie do 100 kilogramów, zapewniając solidne i komfortowe siedzisko dla mniejszych i większych dzieci. Poszukując tego rodzaju huśtawki, warto sprawdzić, czy ma ona dostatecznie długie i mocne liny – szczególnie, gdy planujemy zawiesić huśtawkę na dość wysokiej gałęzi. Pamiętajmy też, aby w przypadku małych dzieci mieć nad nimi oko, kiedy bawią się na huśtawce zawieszonej nad ziemią.

 Trampolina z siatką i drabinką

Drabinka ułatwia wchodzenie do środka i wychodzenie, natomiast siatka zabezpiecza dzieci przed wypadnięciem podczas intensywnych skoków. Czasem nie jest potrzebny szeroki wybór zabawek ogrodowych – wystarczy kilka podstawowych, żeby dostarczyć pociechom zajęcia na całe popołudnie.

 Hamak z moskitierą z własnym stelażem

Często w nowo zagospodarowanych ogrodach nie można liczyć na obecność dużych wytrzymałych drzew. Wszystkie nasadzenia są nowe i nie należy ich obciążać jakimkolwiek sprzętem. W takich sytuacjach dobrym wyborem jest hamak wyposażony we własny stelaż. Dodatkowo, aby uchronić dziecko przed ukąszeniami komarów, warto wybierać model z moskitierą.

Jeśli mamy przed domem stary sad lub kilkuletni ogród, możemy pokusić się o zakup hamaka, który można zawiesić bezpośrednio na drzewie. W takiej sytuacji wiele radości może dać nam zwyczajny sznurkowy hamak.

Podsumowując, pamiętajmy, że choć zabawki ogrodowe mogą być świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Zazwyczaj warto wybrać jedną, maksymalnie dwie z nich. Dziecko, mając cały wachlarz możliwości, może być tak niezdecydowane, że w efekcie nie skorzysta z żadnej z zabawek, stając się marudne i apatyczne. Pamiętajmy też, że w dzieciach tkwią ogromne pokłady kreatywności i czasem malowanie kredą po chodniku czy wymyślanie scenariuszy w głowie i dzielenie się nimi, bez użycia gadżetów, potrafi przynieść im równie dużo satysfakcji. W życiu każdego młodego człowieka szalenie ważna jest sama obecność rodziców, ich czujne, ale życzliwe oko, które uchroni przed potencjalnymi zagrożeniami, złamaniem ręki czy przed niebezpieczną zabawą.