Basen to jeden z tych elementów, których nie powinno zabraknąć latem w żadnym ogrodzie. Możliwość schłodzenia się w trakcie upału docenią nie tylko dorośli, ale również dzieci, dlatego poznaj popularne modele basenów i zobacz, które  z nich najlepiej sprawdzą się przy Twoim domu.

Rodzaje basenów ogrodowych

Wybierając basen ogrodowy, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Poszczególne odmiany różnią się bowiem od siebie nie tylko materiałem, ale i trwałością, czy sposobem montażu. Najbardziej popularne są baseny dmuchane, które są miękkie i dość płytkie. Znacznie większą pojemnością charakteryzują się modele rozporowe. Tego typu baseny wzbogacone są zazwyczaj o element, który wypełnia się powietrzem, tworząc dodatkowe zabezpieczenie przed utratą kształtu. To produkty proste zarówno w montażu, jak i demontażu, dlatego są chętnie wybierane jako sezonowe rozwiązanie. Kolejną grupą są propozycje ze stelażem, które wyróżniają się najlepszą stabilnością. Chociaż ich rozkładanie w porównaniu do poprzednich jest dość wymagające, baseny (https://www.bricomarche.pl/swiat-dziecka/basen-zabawki-dmuchane/baseny-baseniki) te wyróżniają się o wiele trwalszą konstrukcją. Sposób ich montażu wpływa także na ich rozmiar – dostępne są spore modele, w których swobodnie mogą pomieścić się nie tylko maluchy z całym swoim ekwipunkiem, ale także dorośli.

Ostatnią grupą są gotowe niecki basenowe. Mogą one być wykonane ze specjalnego tworzywa lub zostać odlane np. z betonu. W przeciwieństwie do wyżej wspomnianych rozwiązań, niestety nie są one mobilne, przez co nie ma możliwości manipulacji ich położeniem w obrębie posesji. Zakup basenu to nie wszystko, należy pamiętać też o jego pielęgnacji. Bez względu na to, jaki rodzaj wybierzemy, należy utrzymać go w czystości. Przydatne okażą się więc pompy z  filtrami oczyszczającymi, ale też sitka do wyławiania zabrudzeń wpadających do wody. Prawdziwy komfort przy sporych zbiornikach zapewnią pompy ciepła, dzięki którym możliwe będzie stałe utrzymywanie temperatury.

Jaki basen dla dziecka wybrać?

Decydując się na basen dedykowany głównie najmłodszym, trzeba wziąć pod uwagę kilka niezwykle ważnych kwestii. Pierwszą z nich jest bezpieczeństwo – baseny dla maluchów niekoniecznie służą do pływania, raczej do ochłody i zabawy. Warto więc wybierać modele wzbogacone o antypoślizgowe elementy, dzięki którym można znacznie zminimalizować ryzyko upadku przy niedużej ilości wody. Warto też postawić na modele z uchwytami oraz te, które wzbogacone zostały o dodatkowe atrakcje. Kosz do rzucania piłki, czy dmuchane dekoracje tematyczne zapewnią wspaniałą zabawę kilkulatkom, natomiast dzięki parasolkom można ochronić je przed nadmiarem słońca.