Dzieci są ciekawe świata znacznie bardziej niż niejeden dorosły. Zadaniem rodziców jest pomóc w rozpaleniu i zaspokojeniu tej ciekawości. Inspiracji można szukać na stronach internetowych dla małych dzieci.

Ciekawość dzieci według Marii Montessori

Już Maria Montessori, jedna z najsłynniejszych pedagożek na świecie, wskazywała, że dzieci stan euforii, zachwytu, tak słynnego dzisiaj flow są w stanie przeżywać nawet kilkadziesiąt razy w ciągu dnia. Maluchy z natury są ciekawe świata, zainteresowane wieloma jego aspektami. Jeśli zaś znajdą temat, który naprawdę je fascynuje, potrafią błyskawicznie przyswajać bardzo szczegółową wiedzę. 8-latek znający kilkadziesiąt rodzajów dinozaurów lub 6-latka szczegółowo opisująca opiekę na koniem? To możliwe! Rolą rodzica nie jest popychanie dziecka w konkretną stronę, ale uważna jego obserwacja i pomoc w realizowaniu pasji i zainteresowań, jakie przejawia dziecko. W Internecie możesz znaleźć szereg podpowiedzi, jak wesprzeć dziecko w rozwoju jego pasji lub zainspirować je do samodzielnego odkrywania wiedzy o świecie.

Jak pomóc dziecku rozwijać pasje?

Dziecko w wieku 6–12 lat nie będzie sięgać po specjalistyczne artykuły napisane niezrozumiałym dla niego językiem. Dlatego portale przyjazne dzieciom, takie jak https://wikikids.pl/, proponują maluchowi bardzo różnorodne tematycznie teksty, napisane przystępnym dla dziecka językiem. Tego typu strony internetowe pozwalają poszerzać ogólną wiedzę na temat świata i zgłębiać interesujący malucha temat. Możliwość samodzielnego szukania informacji i poszerzania wiedzy daje dziecku ogromne poczucie sprawczości, buduje jego pewność siebie. Jednocześnie maluch zdobywa kompetencje, które będą miały kluczowe znaczenie dla jego przyszłości. Wszyscy wiemy, że dzisiaj umiejętność szybkiego zdobycia konkretnej informacji to jedna z najważniejszych kompetencji człowieka XXI wieku.

Eksperymenty, gry, zabawy

Portale przyjazne dzieciom zawierają także szereg tropów i inspiracji. To baza wiedzy nie tylko dla dzieci, ale i rodziców, którzy szukają wskazówek dotyczących możliwości rozwijania pasji swojej pociechy. Na tego typu portalach znajdziesz informacje o eksperymentach, które możecie przeprowadzić razem w domu. W ten sposób możesz w ciekawy sposób zacząć oswajać dziecko z prawami fizyki. Z pewnością docenisz również podpowiedź, jak wykonać teatrzyk cieni, który może stać się nie tylko doskonałą popołudniową czy weekendową zabawą, lecz także posłużyć do rozwijania wyobraźni dziecka. W końcu na tego typu portalach znajduje się sporo informacji o polecanych grach logicznych czy matematycznych, które łączą naukę z zabawą. Co ciekawe, tego typu polecenia pisane są językiem dziecka i dla dziecka. Wspólnie więc możecie przeczytać takie rekomendacje i zdecydować, której gry chcecie spróbować.