Zastanawiasz się nad prezentem dla małego mola książkowego? W jego pokoju wszystkie półki zastawione są książkami, na które powoli zaczyna brakować już miejsca? Wiesz, że ma całą listę pozycji, które chce jeszcze kupić i przeczytać, a Ty z przerażeniem myślisz, gdzie się to wszystko pomieści? To znaczy, że pora mu kupić czytnik e-booków.

Wygoda dla dziecka, porządek dla Ciebie

Czytniki ebooków, stają się doskonałą alternatywą dla tradycyjnych książek. Szczególnie, kiedy dziecko dobrze już czyta i nie potrzebuje mieć w książce ilustracji. Są one małe, lekkie i poręczne. Zmieszczą się więc do każdego plecaka lub torebki, nie obciążając dodatkowo dziecka.

W jednym czytniku bez trudu zmieści się niezła biblioteczka, nie będziesz więc musiała się martwić, skąd wziąć miejsce na nowe lektury. Czytniki ebooków posiadają wiele przydatnych funkcji, dzięki którym ich użytkowanie jest niezwykle wygodne. Między innymi:

1. Podświetlenie ekranu – dzięki temu, niezależnie od ilości światła w pomieszczeniu czy na dworze, dziecko może spokojnie czytać swoja ulubioną książkę, nie psując sobie wzroku, nie musi też używać latarki, jeśli chce czytać pod kołdrą.

2. Zainstalowany słowniczek – dzięki wprowadzonemu słowniczkowi pojęć, dziecko bardzo łatwo może poznawać znaczenie nowych słów, wystarczy zaznaczyć dane słowo by sprawdzić jego definicje, bez potrzeby przeszukiwania internetu.

3. „Pisanie po stronach” – w czytnikach ebook istnieją opcje, która umożliwiają zaznaczanie na kolorowo interesujących fragmentów tekstu, czy też robienia własnych notatek.

4. Dotykowy ekran – ułatwia obsługę czytnika, np. robienie notatek, czy używanie słownika.

5. Połączenie wi-fi – coraz więcej czytników obecnie może łączyć się siecią wi-fi, co umożliwia nam przesyłanie ebooków w chmurę, zakupy przez internet, czy przeglądanie stron internetowych.

6. Odporność na uszkodzenia – czytniki są znacznie bardziej odporne, na zachlapania czy zabrudzenia od typowej książki, teraz można czytać nawet przy posiłku.

Książki, lektury, podręczniki

Problem może się pojawić w przypadku książek młodzieżowych, które posiadają ciekawą szatę graficzną. Początkowo większość ebooków nie posiadała żadnej szaty graficznej lub była ona słabej jakości. Jednak rozwój technologii i potrzeba poszerzania oferty, również spowodowały zmianę w tym temacie. Świetnym przykładem może być seria książek o Harrym Potterze, której wersja na czytniki elektroniczne posiada wiele ciekawych rozwiązań, które z pewności zachwycą młodego miłośnika tej serii. Na pewno największą atrakcję stanowią animowane ilustracje, które ożywiają czytaną historię. Jest ona również uzupełniona o znajdują się w niej dodatkowe uwagi autorki, czy specjalny sposób formatowania tekstu.

Czytnik ebook dla dziecka, to również ułatwienie w nauce. Coraz więcej lektur bez trudu można dostać w księgarniach w formie elektronicznej, dzięki temu, można je swobodnie czytać w różnych miejscach, nawet podczas podróży samochodem a dodatkowo nie zajmują miejsca na półkach. Jest również tendencja to przygotowywania podręczników, dzięki temu, dziecko idąc do szkoły nie będzie musiało dźwigać wielu książek.

Jak widać czytniki ebooków mają wiele zalet i z pewnością sprawią radość prawdziwemu molowi książkowemu. Decydując się na zakup, warto również sprawdzić jaki model najlepiej wybrać.