Fotele dziecięce stanowią jeden z najważniejszych elementów wyposażenia pokoju dziecięcego. Powinien być ergonomiczny, funkcjonalny oraz designerski. Czym się kierować wybierając fotel dla dziecka?

Mnogość różnorodnych modeli foteli dziecięcych może przyprawiać o zawrót głowy. Dostępne w różnych wielkościach, a do tego wykonane z różnych materiałów sprawiają, że wybór to nie lada wyzwanie. Ponadto można je kupić w wielu wariantach kolorystycznych i wzorach, z postaciami z najpopularniejszych bajek, przyciągają wzrok i kuszą niebanalnym designem. Jednakże przy wyborze fotela, nie można sugerować się tylko i wyłącznie walorami estetycznymi. Niezwykle istotna jest również wielkość fotela, a także materiał, z którego został wykonany. Dzieci spędzają na krześle wiele godzin. Nie tylko odrabiając lekcję, ucząc się, ale korzystają z niego także w celach rozrywkowych np. czytając książki, czy grając w gry. Dlatego powinien zapewnić maksymalny komfort. Ponadto stanowi również element dekoracyjny, więc dobrze, aby pasował do reszty elementów. Czym jeszcze kierować się, wybierając fotel dla dziecka? Oto najważniejsze parametry:

Po pierwsze: ergonomia

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że najważniejszą kwestią przy wyborze fotela jest ergonomia. Coraz częściej dziecko spędza wiele godzin przy biurku zarówno w celach edukacyjnych, ale także rozrywkowych. W związku z należy wybrać fotele dziecięce, które charakteryzują się odpowiednim wyprofilowaniem. Zapewnią one komfort oraz prawidłową sylwetkę podczas codziennego użytkowania. W ten sposób dziecko uczy się prawidłowej postawy, unikając garbienia. W efekcie nabiera właściwych nawyków, zmniejszając ryzyko wady postawy czy problemów z kręgosłupem w przyszłości.

Po drugie: wielkość

Aby fotel mógł zapewnić pełną wygodę podczas użytkowania i być ergonomiczny, musi być wielkością dostosowany do dziecka, a dokładnie do jego wzrostu, wymiarów i wagi dziecka. W związku z tym należy wybrać model dedykowany dzieciom, a nie uniwersalny dla dorosłych. Na ten przyjdzie jeszcze czas. Fotel powinien mieć możliwość regulacji siedziska, oparcia, a także wysokości. Dzięki temu pozwoli na odpowiednie dopasowanie fotela do dziecka. Zanim wybierzesz dany model, niech maluch usiądzie na fotelu. Następnie należy go odpowiednio wyregulować i sprawdzić m.in. czy oparcie odpowiednio podtrzymuje plecy. Natomiast po bokach musi zostać trochę centymetrów luzu. Stopy nie mogą zwisać. Warto wybrać modele z podnóżkiem, jeśli dziecko nie dosięga do podłogi. Dodatkową zaletą jest posiadanie zagłówka. Zapewnia on ulgę odcinka szyjnego kręgosłupa.

Po trzecie: design

Fotele dziecięce powinny charakteryzować się przede wszystkim ergonomią oraz funkcjonalnością. Jednak posiadają one również walory estetyczne. Decydując się na zakup fotela, należy zwrócić uwagę na aranżację wnętrza. Dobrze, aby fotel był dopasowany do mebli i dodatków w pokoju. Dzięki temu stworzy spójną całość. Warto wybrać w tych kolorach, które dominują w dodatkach.