Jest to jedna z najstarszych gier na świecie, sprowadzona do Europy prawdopodobnie przez podróżnika Marco Polo. Domino, które chciałabym zaproponować to typowa układanka obrazkowa dla dzieci z widocznymi w rogu kostkami.

Dlatego jeśli maluch wyrośnie z obrazków, w okresie przejściowym zaproponujemy mu bardziej skomplikowane zasady tej gry, aby potem sięgnąć po prawdziwe kostki Domino. W wariancie najprostszym można w nią grać już z trzylatkiem. Pomimo tego, że producent zastrzega, iż gra zawiera małe elementy, które maluch może połknąć, ale pod nadzorem dorosłych raczej nic się nie powinno zdarzyć. Na kartonikach o wymiarach 6 x 2,5 cm znajdziemy dość ładne rysunki, które trzylatek łatwo rozpozna i nazwie (ryba, misi, kotek, trąbka, piłka, kogut, muchomor) wystarczy, że maluch będzie łączył ze sobą takie same rysunki, układając je w różne zygzaki. Dodatkowym atutem tego domina jest również możliwość utrwalania kolorów, do każdego rysunki przypisane jest inne tło np. misie są zawsze na fioletowym, kotek na żółtym tle itp.

Kartoniki są solidnie wykonane, więc nie ma obawy, że ulegną szybkiemu zniszczeniu. Oprócz tego w dominie znajdują się małe plastikowe stojaczki, do których możemy wkładać kartoniki, co urozmaica nam zabawę.

Producentem jest firma Alexander, która dodatkowo wypuściła na rynek, podobne domina tematyczne np. z zawodami, zwierzętami domowymi, samochodami (dla nieco starszych chłopców).

Jeśli układanie obrazków po jakimś czasie okaże się nużące możemy próbować wprowadzić zasady gry prawdziwego domina „dla początkujących”, ale to na pewno nie z trzylatkiem. Poniżej najprostsze zasady gry w domino:

2 graczy dostaje 8 kamieni (kostek)
3 graczy dostaje 7 kamieni (kostek)
4 graczy dostaje 5 kamieni (kostek
Grę zaczyna ta osoba, która ma kamień z najwyższą liczbą punktów, najlepiej dublet. Kładzie swój kamień na środku a wtedy kolejny gracz dostawia swój kamień stroną, po której znajduje się taka sama liczba punktów. Kolejne kamienie można układać po obu stronach. Kto nie jest w stanie dołożyć kamienia, musi dobierać po 2 kamienie z puli tak długo, jak to się okaże konieczne. Dublety są atutami i mogą być dokładane wszędzie. Kto nie ma kamieni pasujących i nie może już dobrać, bo pula się skończyła, jest omijany. Wygrywa ten, kto pierwszy skończy. Zapisuje się mu tyle punktów, ile wynosi suma oczek na kamieniach, które zostały w rękach przeciwników.