Gdy dzieci podejmują naukę zdalną, bardzo ważne jest, aby zapewnić im optymalne warunki do pracy. Jedną z najważniejszych kwestii, jest wybór fotela biurowego dla najmłodszych. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, aby nauka w domu była bezpieczna i wygodna.

Prawidłowa pozycja przy biurku

Zarówno fotele dla dzieci, jak i biurka, powinny być ergonomiczne oraz funkcjonalne. Muszą umożliwiać zachowanie prawidłowej postawy, która będzie zdrowa dla kręgosłupa, odciąży go podczas wielogodzinnego siedzenia. Czyli, co to w praktyce oznacza?

Podczas siedzenia przy biurku, stopy powinny dotykać podłoża całą powierzchnią, przy czym jednocześnie należy pilnować, aby kolana zachowały kąt prosty. Oparcie krzesła musi stanowić podparcie dla odcinka lędźwiowego oraz piersiowego, wymuszając tym samym zachowanie wyprostowanej postawy. Aby nie obciążać rąk, powinny one swobodnie leżeć na blacie pod kątem 90 stopni.

Oprócz tego trzeba pamiętać, że jeśli nauka odbywa się w sposób zdalny, to dodatkowo dziecko przez kilka godzin siedzi przed komputerem, co sprawia, że należy zwrócić uwagę na jeszcze kilka aspektów.

Klawiaturę warto położyć bezpośrednio przed dzieckiem. Natomiast optymalna odległość oczu od monitora to 50-70 cm. Jeśli maluch korzysta wyłącznie z laptopa, trudno jest pogodzić dostęp do klawiatury z zachowaniem odległości od ekranu. Wtedy, jeśli jest taka możliwość, warto zainwestować w dodatkowy sprzęt – monitor i zewnętrzną klawiaturę.

Regulowane fotele dla dzieci

To, o czym pisaliśmy wcześniej, wydaje się skomplikowane? Wcale tak nie musi być, należy tylko dobrze wybrać krzesło biurkowe. Fotele dla dzieci są regulowane, aby można je łatwo dopasować do wzrostu dziecka, zapewniając tym samym zachowanie prawidłowego postawy.

W praktyce raz ustawiony fotel biurowy nie wymaga częstej regulacji – następuje to dopiero w sytuacji, gdy maluch urośnie o kilka centymetrów.

Dobry fotel dla dzieci posiada możliwość regulacji wysokości, a także kąta nachylenia oparcia. Ponadto oparcie powinno być wyprofilowane, uwzględniać naturalne krzywizny kręgosłupa, aby odciążać go w poszczególnych odcinkach. Należy zwrócić uwagę na to, aby krzesło dziecięce posiadało podłokietniki, które będą stanowić podparcie dla rąk.

Natomiast jeśli okaże się, że pomimo regulacji, siedzisko w fotelu biurowym dla dzieci jest za wysoko, można dodatkowo dokupić podnóżek. Ma to tę zaletę, że można zmieniać jego nachylenie, stopy nie muszą być położone płasko.

Co jeszcze jest ważne, wybierając krzesła biurowe dla dzieci?

Nie ulega wątpliwości, że możliwości w zakresie regulacji to najważniejsza kwestia podczas kupowania foteli dla dzieci, aczkolwiek należy zwrócić uwagę na jeszcze kilka istotnych aspektów.

Wygodne w użytkowaniu są krzesła obrotowe dziecięce (nierzadko też stanowią nie lada frajdę dla maluchów). Powinny mieć kółka samo-hamowane, które zapobiegną przypadkowemu przesuwaniu się, zwłaszcza podczas siadania.

Ważna jest jakość wykonania foteli dziecięcych. Muszą być wytrzymałe, stabilne, a mechanizmy regulacji działać płynnie, bez konieczności użycia siły. Często materiał, którym pokrywane są krzesła dziecięce, jest zabezpieczony specjalną powłoką, która opóźnia wchłanianie się płynów, ułatwia czyszczenie.

A jeśli maluch uczy się zdalnie, można pomyśleć o zakupie poduszki lędźwiowej, która będzie dodatkowo wspierać ten odcinek kręgosłupa.