To, co na co dzień widzi maluch, ma ogromny wpływ na jego zainteresowania, bezpieczeństwo czy poczucie własnej wartości. Dlatego warto otaczać najmłodszych atrakcyjnymi dla nich elementami wystroju wnętrz. Tworzenie własnej rzeczywistości jest immanentną cechą młodego człowieka. Lubi poznawać i jest ciekawy, ale jednocześnie musi mieć miejsce, gdzie kolory, tekstury i temperatura jest dla niego optymalna. Miejsce, gdzie czuje się bezpiecznie i może bez skrępowania budować świat własnych zainteresowań i pasji.

 

Pomóc w zmianach i zmieniać rozsądnie 

Pokój dziecięcy to miejsce, które naprawdę często się zmienia. Zainteresowania najmłodszego członka rodziny mają olbrzymi wpływ nie tylko na to, czym bawi się maluch, ale także na to widnieje na ścianach pokoju i co wzbudza jego zainteresowanie. Wpływ najbliższego środowiska jest kluczowy w kształtowaniu przyszłych zainteresowań każdego młodego człowieka. Dlatego właśnie dobór elementów dekoracyjnych w pokoju młodych ludzi jest tak znaczący. Zmiany, jakie rodzice wprowadzają w pokoju dziecięcym, powinny być dostosowane właśnie do zainteresowań, a nie tylko do wieku.

Kolory są ważne

O tym, że wchodzimy do pokoju młodego człowieka, może informować nas nie tylko kolor ścian, ale także obrazy czy plakaty na ścianach, takie jak te oferowane przez Scandi Poster. Ceny plakatów w formacie A4 są na tyle niskie, że można nimi dowolnie zmieniać wnętrze nawet kilka razy w roku.

Brak spójności stylistycznej w wystroju jest największym grzechem rodziców urządzających pokój dziecięcy. Poza naturalnym rozgardiaszem w zabawkach, najczęściej dorośli skłonni są ignorować kolor i dekorację ścian. Biały pokój oczywiście wygląda schludnie i nieźle zestawia się go z kolorowymi meblami i dekoracjami, jednak tego koloru wnętrze trudno nazwać przytulnym. Pastele, jasne brązy, róże, zielenie czy błękity – to kolory, do których łatwo będzie dopasować dekoracje ścian, a pokój dziecięcy pozostanie harmonijny.

Plakaty na ścianach 

Umiejętne dopasowanie plakatów na ścianach pokoju dziecięcego pomoże maluchowi czuć się w stworzonej dla niego przestrzeni bezpiecznie. Dlatego kierujmy się przede wszystkim jego zainteresowaniami, którymi w pierwszych latach życia na pewno będą zwierzęta. Minimalistycznie wyrysowane, słodkie pyszczki jeżyków, lisków czy zajączków to elementy, które sprawdzą się w niemal każdej dziecięcej przestrzeni.

Nad łóżeczkiem zawisnąć może chmurka, gwiazdki czy śpiący księżyc, które doskonale nadają się do zaznaczenia nocnej przestrzeni pokoju.

W przypadku nieco starszych dzieci można zdecydować się na plakaty astronomiczne, motoryzacyjne lub takie z napisami. Plakaty w pokoju dziecięcym powinny być mało inwazyjne i co jakiś czas zmieniane. Ich minimalistyczna forma pozwoli zachować nawet w ciągle żyjącym inną zabawą pokoju dziecięcym stylistyczną harmonię i wystarczająco udekoruje ściany.