Metamorfoza pokoju dziewczynki musi objąć także dekorację okna. Zobacz, jak stylowo i dziewczęco dobrać firanki i zasłonki dla małej księżniczki i nastolatki.

 

Okno w pokoju dziewczynki – jak dobrać firanki

Firanki do pokoju dziewczynki powinny być dokładnie takie same jak ona – lekkie, zwiewne, nieco romantyczne. Zamiast firanek ażurowych lub żakardowych lepiej postawić na dekorowany nadrukiem tiul lub markizetę.

Firanki powinny wpuszczać do wnętrza dużo światła, tak by pokój wyglądał na jasny i przestronny. Jeśli okno nie jest na parterze lub nie wychodzi na ulicę i nie trzeba martwić się o zapewnienie dziecku intymności, warto rozważyć powieszenie zazdrostek. To krótkie firanki, które mocuje się bezpośrednio do ramy okiennej w jej dolnej części.

Okno w pokoju dziewczynki – zasłony czy rolety

Jeśli mowa o kilkuletniej dziewczynce trzeba pamiętać, że do pokojów dziecięcych nie poleca się zasłon długich, sięgających do podłogi. Trochę inaczej jest w przypadku starszych dziewczynek i nastolatków, gdzie zasłony do podłogi są jak najbardziej na miejscu (Zobacz: https://alena-firany.pl/zaslony-do-pokoju-dzieciecego.html).

Alternatywą dla krótkich zasłon mogą być rolety rzymskie. Szyje się je z tkanin zasłonowych, ładnie prezentują się na oknie, są dekoracyjne także po podciągnięciu ich do góry. Nie zajmują wówczas miejsca po bokach okna.

Niezależnie od tego, czy wybierzemy zasłony, czy rolety, warto uszyć je z tkaniny typu blackout, która dobrze zaciemnia pomieszczenie i częściowo tłumi hałas.

Okno w pokoju dziewczynki – jak upiąć firany i zasłony

Ma być dziewczęco, a więc zwiewnie i delikatnie. Firany i zasłony warto delikatnie przymarszczyć, by tworzyły spójną, pofalowaną dekorację. Stopień marszczenia powinien być taki sam na zasłonach i firanach. Jeśli zamiast zasłon wieszamy roletę, stopień marszczenia firan może być dowolny. Ciekawą opcją jest powieszenie dwóch rolet – jednej uszytej z tkaniny zasłonowej, drugiej z firanowej. Tak udekorowane okno to propozycja do niedużego pokoju, gdzie każdy centymetr przestrzeni jest ważny.

Zasłony mogą być na dzień upięte chwostami. Najlepszy efekt da umieszczenie chwostów w połowie długości zasłony.

Firanki najlepiej pozostawić powieszone luźno, bez upinania. Można rozważyć zrobienie z firanki klepsydry, ale tylko wówczas gdy okno jest szerokie, i takie upięcie nie sprawi, że w pokoju będzie wyraźniej ciemniej.

Okno w pokoju dziewczynki – czym się kierować przy doborze kolorów i wzorów

Kolorystyka pokoju, jego umeblowania i dodatków oraz kolorystyka dekoracji okiennej powinny iść ze sobą w parze. Raczej nie ma sensu kupować firanek i zasłonek tylko dlatego, że są ładne. Różowe zasłony przy beżowych meblach z białymi dodatkami nie będą wyglądały stylowo. Warto poszukać przewodniego koloru wśród dekoracji i do niego dobrać kolor zasłon lub rolet. Trzeba przy tym postarać się, by kolor ten dobrze komponował się ze ścianą i podłogą.

W pokoju małej dziewczynki najczęściej króluje biel i pastele, i tym trzeba się kierować przy doborze zasłon. U nastolatki dominują żywe kolory, więc i z pasteli trzeba zrezygnować.

Jeśli chodzi o kolorystykę firanek, to można pozostać przy klasycznej bieli, ale wcale nie trzeba. Ciekawym rozwiązaniem jest powieszenie kolorowych firan z dekoracyjnymi nadrukami. Najczęściej wybieranym przez dziewczynki motywem są kwiaty i zwierzęta. Firanka w każdym przypadku powinna być ciemniejsza od zasłonki.