Urządzenie pokoju dla małego dziecka to nie lada wyzwanie. Jak wiemy, nasze pociechy szybko rosną, a ich potrzeby mogą zmieniać się z roku na rok. Warto więc, aby pokój dla dziecka jak najdłużej pozostawał uniwersalny, ale także inspirujący. Jak urządzić pokój dziecięcy dla chłopca?

Pokój dziecięcy dla chłopca – inspiracje

Dużo łatwiej jest urządzić pokój dziecięcy, kiedy nasza pociecha jest jeszcze mała i nie zwraca takiej uwagi na otoczenie. Wraz z rozwojem dziecka, zmieniać się będzie także pokój, jednak nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, jak powinien wyglądać typowy pokój dla chłopca. Każde dziecko jest inne i każde będzie miało inne potrzeby i pasje. Być może Twój syn będzie zafascynowany kosmosem i gwiazdami? A może piratami, matematyką lub roślinami? Najważniejsze jest, aby w pierwszych latach umożliwić dziecku rozwój i dać mu pole do realizowania się w swoich pasjach – otoczenie może bardzo to ułatwić, jednak jakie są faktyczne pasje dziecka, dowiesz się najprawdopodobniej, dopiero gdy syn zacznie je w sobie wykształcać. Dlatego też pokój dziecięcy dla chłopca często bazuje na uniwersalnych, białych meblach.

Pokój dla chłopca – kolory

Białe meble to dobre i neutralne rozwiązanie, kiedy osobowość dziecka jeszcze nie jest do końca wykształcona, ale również wtedy, gdy chłopiec podrośnie i będzie chciał urządzić pokój na swoją modłę. Białe meble uspokajają i pomagają utrzymać w pokoju czystość, która jest szczególnie ważna w pierwszych miesiącach i latach, kiedy organizm dziecka jest szczególnie podatny na wszelkie infekcje i choroby.

Jeśli jednak chcesz, żeby Twój syn wzrastał w bardziej kolorowym otoczeniu, dobrym pomysłem jest pomalowanie ścian na wybrane kolory. Może to być jeden kolor, ale może być ich również kilka – warto jednak zwrócić uwagę, aby otoczenie nie było agresywne, a kolory w miarę spokojne. Dobrym rozwiązaniem będzie seledynowa zieleń lub jasny niebieski, ale ciekawą barwą jest także żółty, który rozwesela i dodaje energii.

Co jeszcze powinno znajdować się w pokoju dla chłopca?

W pokoju dla chłopca potrzebne są oczywiście wszystkie istotne dla funkcjonowania meble – szafa, łóżko czy biurko. Zależnie od tego, czy Twoje dziecko będzie lubiło majsterkować, szafa może być mniejsza oraz większa. A może Twój syn będzie miał zadatki na artystę? Wtedy będzie trzeba zorganizować odpowiednie biurko i miejsce, w którym będzie mógł trzymać przybory.
Dla zapalonych sportowców dobrym rozwiązaniem może być kosz do gry w koszykówkę powieszony na ścianie lub szafie, takie rozwiązanie może jednak nie być najlepszym pomysłem, gdy pokój jest mały. Warto również w tym przypadku zadbać o to, żeby krawędzie mebli były odpowiednio wyprofilowane, tak, aby podczas zabawy zachować wszelkie bezpieczeństwo.

Z pewnością Twoje dziecko będzie potrzebowało także prędzej czy później komputera – w takim przypadku należy zadbać o odpowiednie biurko z podstawką na monitor, a także dobre, ergonomiczne krzesło, które pozwoli chłopcu zachować dobrą postawę i komfort podczas wykonywania pracy.