Wiele maluchów, jeszcze zanim przekroczy próg szkoły, wykazuje zainteresowanie literami i cyframi. Jeśli część z nich ma wykształcony słuch fonematyczny, może zacząć czytać o wiele szybciej niż rówieśnicy. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć proces nauki czytania na własną rękę. Pomocnym narzędziem podczas przyswajania liter i wyrazów jest elementarz. Z tego tekstu dowiesz się, jak za jego pomocą, ułatwić maluchowi naukę czytania.

Jak przebiega nauka czytania?

Niestety część rodziców nie wie, od czego rozpocząć naukę czytania. Czy w takiej sytuacji wystarczy jakakolwiek książka? Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby uczyć czytania z niemal każdej książki, jaką mamy pod ręką, jednak takie rozwiązanie może okazać się dla dziecka nieco frustrujące. Nie da się ukryć, że długie wyrazy są przeszkodą dla malucha, który i tak dopiero zaczyna swoją przygodę z czytaniem. Z uwagi na to, warto zainwestować w elementarz, w którym zarówno litery, jak i sylaby są wprowadzane stopniowo. Następnie na ich bazie budowane są wyrazy, składane w najprostsze czytanki.

Klasyczna nauka czytania w większości przypadków odbywa się w sposób intuicyjny. Oznacza to, że najpierw uczymy liter, a później składamy je w wyraz. Wielu rodziców jednak dziwi się, że ich pociecha, znając i rozpoznając niemal wszystkie litery w danym wyrazie – nie jest w stanie go przeczytać. Taka sytuacja nie powinna nas dziwić, ponieważ słuch fonetyczny rozwija się u dzieci w różnym wieku. Jeśli chcemy udoskonalać tę umiejętność, powinniśmy dużo czytać i dużo mówić do naszych maluchów. To właśnie wtedy dziecko będzie posiadało większy zasób słów, a z drugiej strony, znacznie szybciej wykształci się u niego zdolność czytania.

Jaka książka do nauki czytania będzie najlepsza?

Czytanie to umiejętność, jaką każdy z nas nabywa poprzez ćwiczenia i systematyczność. Niestety na początku nie jest to ani proste, ani przyjemne, a w większości przypadków bywa to wręcz męczące i frustrujące. Na to, jak szybko maluch wyćwiczy tę umiejętność, wpływ mają także rodzice. Jeśli będziemy zachęcać naszą pociechę do codziennego czytania, rezultaty będą widoczne, jeszcze szybciej niż się tego spodziewamy.

Na samym początku przygody z czytaniem warto sięgać po książki, w które charakteryzują się małą ilością tekstu i prostymi zdaniami, a omawiane słowa są dobrze znane maluchom. W wielu lekturach przeznaczonych do nauki czytania, a w szczególności w elementarzach, treningi rozpoczynają się od ćwiczeń zgłoskowych oraz sylabizowania. W niektórych wydaniach głoski są podzielone kolorami lub myślnikami, dzięki temu maluchom o wiele łatwiej przychodzi ich czytanie.

Za co kochamy elementarz?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, dlaczego elementarz jest najskuteczniejszą książką do nauki. Część rodziców twierdzi, że dzieje się tak, ponieważ te książki zawierają wiedzę elementarną, podstawową. To prawda, ale w tym przypadku najważniejsza jest sama konstrukcja elementarzy. Warto dodać, że opiera się ona na gradacji stopnia trudności w warstwie tekstowej, edukacyjnej oraz graficznej.

Okazuje się, że poszukiwania idealnego elementarza nie zawsze zaliczają się do tych najprostszych zadań. Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych warunków, dzięki którym nauka z pierwszej książki będzie przyjemna i skuteczna. Cechy, które powinien posiadać idealny elementarz to:

  • czytelna czcionka,
  • estetyczny i przejrzysty wygląd,
  • grafiki pobudzające wyobraźnię,
  • nieskomplikowane i interesujące zadania.

Jeśli zdecydowaliśmy się uczyć, czytać nasze dziecko, pamiętajmy o tym, aby uzbroić się w cierpliwość. Nauka czytania to żmudny i długotrwały proces. I warto mieć na uwadze fakt, że część maluchów przechodzi go wolniej, a inne szybciej. Dobra wiadomość jest taka, że z biegiem czasu, wszystkie pociechy nauczą się czytać.