Kiedy dziecko zdrowo rośnie i dobrze się rozwija, rodzice są szczęśliwi, ale wystarczy, że coś dolega maluszkowi i pojawia się niepokój. Jedną z najczęstszych niemowlęcych dolegliwości są kolki. Ich przyczyn jest wiele i dotyczą wielu kilkumiesięcznych maluchów. Na szczęście rodzice nie są całkowicie bezradni.

Sposobów na kolkę u dziecka jest sporo, często trzeba wypróbować co najmniej kilka metod, zanim któraś rozwiąże problem. Poza samym niwelowaniem bólu brzuszka warto zastanowić się nad zmianą jego diety. Dla dzieci, które mają bardzo duże kłopoty z brzuszkiem, powstało specjalne mleko modyfikowane na kolki i zaparcia.

Jakie są przyczyny kolek?

Znając potencjalne przyczyny problemów z brzuszkiem niemowlaka, można zastanowić się, jak można walczyć z kłopotem u źródła. Chociaż nie ma jednej głównej przyczyny, lekarze wymieniają kilka czynników, które z całą pewnością odgrywają ważną rolę. W pierwszej kolejności podkreśla się niedojrzały układ pokarmowy. Brzuszek dopiero uczy się trawienia.

Wpływ ma również zła technika karmienia. Jeśli dziecko nałyka się podczas jedzenia zbyt dużo powietrza, też będzie może mieć dolegliwości. Niezależnie od tego, czy kobieta karmi piersią, czy dziecko dostaje mleko modyfikowane, może pojawić się nietolerancja lub wzdęcia. Do tego dochodzą takie czynniki jak stres u rodziców, czy niepokój, który odczuwa również dziecko.

Mleka do zadań specjalnych

Najbardziej poleca się karmienie piersią, lecz czasem z różnych powodów jest to niemożliwe. Nie trzeba sobie robić jednak wyrzutów, kiedy przechodzi się na karmienie mlekiem modyfikowanym. Dzisiejsze mieszanki dostarczają maluszkowi wszystkich składników, których jego mały brzuszek potrzebuje. Poza tym, kiedy dziecko ma jakiekolwiek dolegliwości, są różnego rodzaju mleka specjalistyczne, których skład jest dopasowany pod kątem konkretnych dzieci. Są m.in. mleka na ulewanie, przy nietolerancji laktozy i właśnie na kolki.

Mleko modyfikowane na kolki i zaparcia

Kiedy przyjrzymy się półkom w sklepach i aptekach, zobaczymy, że mleko modyfikowane na kolki i zaparcia ma w swojej ofercie wielu producentów. Mimo to brzuszek dziecka jest wrażliwy, a nie każde mleko działa tak samo na każdy organizm.

Jeśli nie widać poprawy po pierwszej czy drugiej butelce, nie wolno na własną rękę co drugi dzień zmieniać mieszanki. Mogłoby się okazać, że bardziej się dziecku zaszkodzi, niż pomoże. Mało tego, efekty nie są natychmiastowe, więc trzeba być cierpliwym.

Dużo lepiej wcześniej skonsultować się z lekarzem. Być może powie, które mleko modyfikowane na kolki i zaparcia jest szczególnie warte uwagi. A być może przepisze inny preparat na receptę lub inne mleko. Nie trzeba się tego obawiać.

Mało tego, czasem mieszanki na receptę są znacznie bardziej opłacalne pod względem cenowym. Najważniejsze jednak jest to, że dziecko będzie dokładnie zbadane przez lekarza, a ten zweryfikuje, co jest przyczyną bólu, uspokoi rodziców i być może znajdzie rozwiązanie na to, jak pomóc maleństwu.

Informacje zaczerpnięte z: https://www.nowafarmacja.pl/mleka-na-kolki-i-zaparcia