Oglądając statystyki mojej strony, wiem że od lat króluje rymowanka „Chodzi lisek koło drogi”, nic w tym dziwnego to idealna rymowanka dla maluchów w grupach przedszkolnych.
zobacz więcej →
Dziś propozycja zabawy z posiłkiem dla tych rodziców, którzy mają problem z karmieniem malucha.
zobacz więcej →
Czytając fachową literaturę na temat rozwoju dziecka i zabaw, które ten rozwój stymulują niejednokrotnie natknęłam się na tzw. masażyki, czyli komunikowanie się z dzieckiem poprzez zmysł dotyku. Przypomniałam sobie zabawę, którą często widziałam będąc małym dzieckiem w czasach, gdy do prawidłowego wychowania nie przywiązywano aż tak dużej wagi: „idzie rak nieborak jak uszczypnie będzie znak” i sama również bezwiednie bawiłam się w nią z moim maluchem.
Dzisiaj mając dostęp do literatury i znając różne trendy stymulujące rozwój wiem, że była to namiastka tzw. masażyków. Oczywiście czasy się zmieniły i w tej chwili mogę ich zaproponować o wiele więcej.
zobacz więcej →
Kolejna porcja wierszyków z pokazywaniem dla maluszków. W obu przypadkach wstawiamy zamiast Zosi imię swojego malca, oraz pokazujemy wszystkie wymieniane rzeczy i części ciała.
zobacz więcej →
Jeśli dbamy o prawidłowy rozwój dziecka i chcemy uniknąć wad związanych z postawą, chodzeniem, krzywizną nóg, zwracajmy uwagę już od najmłodszych lat, w jaki sposób nasza pociecha siada na podłodze (jak kategorycznie nie należy siedzieć pokazuje pierwsze).
zobacz więcej →
Bardzo stara, tradycyjna zabawa dla dzieci, znana prawdopodobnie jeszcze przez naszych dziadków. Wymaga dużej ilości uczestników, dlatego świetnie sprawdza się w przedszkolach lub podczas imprez urodzinowych. Dzieci siadają po turecku w kręgu, każdy uczestnik kładzie ręce za plecami, na podłodze, dłońmi do góry. Jedno z dzieci tzw. „lisek” chodzi w koło z piłeczką w ręku (może być kulka z papieru) w rytm śpiewanej przez dzieci piosenki.
zobacz więcej →
Między 2 a 3 rokiem życia zmienia się świadomość własnego ja i gwałtownie wzrasta zasób słownictwa. Każdego dnia maluch zaskakuje nas nowym wyrazem lub jego nietypowym zastosowaniem. Zaczyna używać przymiotniki i prawie każda mama dowiaduje się niespodzianie, że jest „fantastyczna”. Maluch powoli rozróżnia rodzaj męski i żeński, czasami zabawnie zniekształcając końcówki.
zobacz więcej →
Ciąg dalszy naszych spotkań z matematyką dla 3-latka, tym razem będziemy kontynuować temat figur. Jak już wiemy każdy trzylatek powinien bez problemu rozpoznać koło i nawet je narysować. Może mieć jednak problem z pojęciami: większe, mniejsze, mniejsze od, większe od, najmniejsze, największe.
zobacz więcej →
Kolejna zabawa na ćwiczenie spostrzegawczości, można ją już wprowadzić w grupie 2,5-latków. Moderator powinien przygotować 3-4 plansze z różnymi znaczkami np. owoce: jabłko, banan, gruszka lub zwierzęta: kot, pies, ptak.
zobacz więcej →
Trzy zabawy z wierszykami, w których istotnym elementem są paluszki. Można je recytować już 2-latkom, ale dopiero 2,5-latki zaczynają w miarą dokładnie pokazywać wszystkie gesty. Oczywiście sposób pokazywania może być bardziej dowolny niż zaproponowany poniżej.
zobacz więcej →