16 listopada 2016

Idzie lisek koło drogi – rymowanka

Oglądając statystyki mojej strony, wiem że od lat króluje rymowanka „Chodzi lisek koło drogi”, nic w tym dziwnego to idealna rymowanka dla maluchów w grupach przedszkolnych.

zobacz więcej →

18 marca 2013

Samolot – by niejadek zjadł obiadek

Dziś propozycja zabawy z posiłkiem dla tych rodziców, którzy mają problem z karmieniem malucha.

zobacz więcej →

9 lutego 2013

Masażyki

Czytając fachową literaturę na temat rozwoju dziecka i zabaw, które ten rozwój stymulują niejednokrotnie natknęłam się na tzw. masażyki, czyli komunikowanie się z dzieckiem poprzez zmysł dotyku. Przypomniałam sobie zabawę, którą często widziałam będąc małym dzieckiem w czasach, gdy do prawidłowego wychowania nie przywiązywano aż tak dużej wagi: „idzie rak nieborak jak uszczypnie będzie znak” i sama również bezwiednie bawiłam się w nią z moim maluchem.

zobacz więcej →

23 stycznia 2013

Wierszyki z pokazywaniem dla maluszków 2

Kolejna porcja wierszyków z pokazywaniem dla maluszków. W obu przypadkach wstawiamy zamiast Zosi imię swojego malca, oraz pokazujemy wszystkie wymieniane rzeczy i części ciała.

zobacz więcej →

16 stycznia 2013

Prawidłowe siedzenie przez zabawę

Jeśli dbamy o prawidłowy rozwój dziecka i chcemy uniknąć wad związanych z postawą, chodzeniem, krzywizną nóg, zwracajmy uwagę już od najmłodszych lat, w jaki sposób nasza pociecha siada na podłodze (jak kategorycznie nie należy siedzieć pokazuje pierwsze).

zobacz więcej →

9 stycznia 2013

Chodzi lisek koło drogi

Bardzo stara, tradycyjna zabawa dla dzieci, znana prawdopodobnie jeszcze przez naszych dziadków. Wymaga dużej ilości uczestników, dlatego świetnie sprawdza się w przedszkolach lub podczas imprez urodzinowych. Dzieci siadają po turecku w kręgu, każdy uczestnik kładzie ręce za plecami, na podłodze, dłońmi do góry. Jedno z dzieci tzw. „lisek” chodzi w koło z piłeczką w ręku (może być kulka z papieru) w rytm śpiewanej przez dzieci piosenki.

zobacz więcej →

13 października 2012

Zabawa w słówka

Między 2 a 3 rokiem życia zmienia się świadomość własnego ja i gwałtownie wzrasta zasób słownictwa. Każdego dnia maluch zaskakuje nas nowym wyrazem lub jego nietypowym zastosowaniem. Zaczyna używać przymiotniki i prawie każda mama dowiaduje się niespodzianie, że jest „fantastyczna”. Maluch powoli rozróżnia rodzaj męski i żeński, czasami zabawnie zniekształcając końcówki.

zobacz więcej →

2 października 2012

Zabawy matematyczne dla trzylatka cz. 4

Ciąg dalszy naszych spotkań z matematyką dla 3-latka, tym razem będziemy kontynuować temat figur. Jak już wiemy każdy trzylatek powinien bez problemu rozpoznać koło i nawet je narysować. Może mieć jednak problem z pojęciami: większe, mniejsze, mniejsze od, większe od, najmniejsze, największe.

zobacz więcej →

25 września 2012

Znajdź swój znaczek

Kolejna zabawa na ćwiczenie spostrzegawczości, można ją już wprowadzić w grupie 2,5-latków. Moderator powinien przygotować 3-4 plansze z różnymi znaczkami np. owoce: jabłko, banan, gruszka lub zwierzęta: kot, pies, ptak.

zobacz więcej →

23 września 2012

Paluszkowe wierszyki

Trzy zabawy z wierszykami, w których istotnym elementem są paluszki. Można je recytować już 2-latkom, ale dopiero 2,5-latki zaczynają w miarą dokładnie pokazywać wszystkie gesty. Oczywiście sposób pokazywania może być bardziej dowolny niż zaproponowany poniżej.

zobacz więcej →