Wybór wygodnego i bezpiecznego krzesła dla dziecka do karmienia rodzi zazwyczaj wiele pytań, na które odpowiedzi rodzice powinni poznać jeszcze przed zakupem siedziska. Jakie krzesełko do karmienia sprawdzi się lepiej – drewniane czy plastikowe? O tym w dzisiejszym tekście.

Krzesła dla dzieci do karmienia – klasyczne i składane

Obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje krzeseł dla dzieci do karmienia. Są to klasyczne krzesła drewniane i składane krzesła plastikowe. Zarówno pierwsze, jak i drugie przeznaczone są do użytkowania dla maluchów od około 6 miesiąca życia. Dzieci w tym wieku mają już wystarczająco opanowaną umiejętność siedzenia, dlatego jest to dobry moment, aby przestawić je z karmienia w pozycji leżącej na naukę jedzenia w pozycji siedzącej. Zakup krzesełka do karmienia jest w takiej sytuacji świetnym rozwiązaniem, bo zapewnia maluszkowi podczas posiłków nie tylko komfort, ale i odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Dziecko siedząc w takim krzesełku ma zapewnioną prawidłową postawę ciała i pomimo zastosowania szelek czy barierek ochronnych może swobodnie ruszać rączkami i nóżkami. To z kolei umożliwia mu łatwy dostęp do znajdującej się z przodu tacy, która zaczyna odgrywać bardzo istotną rolę w momencie rozpoczęcia nauki samodzielnego jedzenia. Zapewne każdy rodzic zgodzi się z nami, że wygodne i dostosowane do potrzeb dziecka krzesełko do karmienia oferuje nieocenioną pomoc w takich sytuacjach. Dzięki temu maluch może nie tylko jeść bez pomocy dorosłych, ale i uczestniczyć w posiłkach z całą rodziną. Warto zapoznać się z ofertą krzeseł dla dzieci w sfmeble.pl.

Drewniane krzesełka do karmienia dla niemowląt

Krzesła dla dzieci do karmienia, jakie dają do wyboru w tym temacie producenci to między innymi te wykonane z drewna. Takie modele są najbardziej klasyczne zarówno pod kątem designu, jak i stosowanych rozwiązań konstrukcyjnych. Krzesełka do karmienia drewniane mają zazwyczaj bardzo proste kształty i stonowaną kolorystykę. Znajdziecie wśród nich zarówno te w kolorach uniwersalnej bieli, jak i te w naturalnych odcieniach drewna. Za największą zaletę takich krzeseł uważa się zastosowanie naturalnego surowca, który nie tylko zapewnia im piękny wygląd, ale i znacząco wpływa na aspekty związane z funkcjonalnością.

Drewniane krzesła dla dzieci do karmienia są bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia (max. obciążenie w ich przypadku może wynosić nawet ponad 20 kg), ale mniej praktyczne pod kątem utrzymania w czystości niż krzesełka plastikowe. Tego typu modele co prawda łatwiej dopasowują się do wystroju domu, jednak dużo rzadziej posiadają przydatne udogodnienia w postaci regulacji wysokości czy funkcji składania. Decydując się na zakup takich krzeseł musimy liczyć się z brakiem mobilności i koniecznością wygospodarowania dla nich dodatkowego miejsca do przechowywania.

Krzesła dla dzieci do karmienia plastikowe

Alternatywą dla klasycznych krzesełek drewnianych są krzesła dla dzieci do karmienia plastikowe. To modele, które cieszą się dużą popularnością przede wszystkim ze względu na możliwość składania (świetnie sprawdzają się w małych wnętrzach) i dużą ilość praktycznych zalet jakie oferują. Materiały jakie stosuje się do wykonania takich krzesełek są bardzo lekkie, co jest niezwykle przydatne pod kątem przenoszenia czy utrzymania ich w czystości. Plastikowe krzesła dla dzieci do karmienia to meble wielofunkcyjne – w ich przypadku bardzo często stosuje się pomysłowe udogodnienia, takie jak: mobilne kółka, regulację wysokości czy regulację kąta nachylenia oparcia.

Takie modele dzięki atrybutom umożliwiającym dostosowanie ich do wagi i wzrostu dziecka, mogą służyć maluchowi od 6 miesiąca do nawet 6 roku życia. Fajnym rozwiązaniem w takim przypadku są te siedziska, które łączą w sobie kilka funkcji: leżaczka, krzesełka do karmienia i krzesła dla dziecka. Taki mebel, jeśli jest dobrze dobrany, przy właściwej pielęgnacji może z powodzeniem towarzyszyć dziecku podczas jedzenia przez naprawdę długie lata.

Co warto wiedzieć wybierając krzesełko do karmienia?

  • Blat (koniecznie wysuwany) musi być odpowiednio duży, posiadać wgłębienia na talerzyk i kubeczek oraz podwyższane brzegi. Dzięki temu maluch podczas jedzenia nie zrzuci niczego na podłogę.
  • Siedzisko takiego krzesła powinno być odpowiednio szerokie, zdejmowane i mieć gładką powierzchnię. Tą o porowatej strukturze znacznie trudniej doczyścić.
  • Krzesło dla dziecka do karmienia powinno mieć zabezpieczenia w postaci szelek (najlepiej pięciopunktowych) przytrzymujących ramiona oraz bioderka i przegródki lub paska między nóżkami, które uchronią malucha przed wypadnięciem z siedziska.
  • Dobrze jest, jeśli krzesełko do karmienia posiada regulację wysokości. Ta pozwala łatwo dostosować siedzisko do poziomu, na którym usytuowany jest blat stołu jadalnianego. Dzięki temu dziecko może zjadać posiłki wspólnie ze wszystkimi domownikami.
  • W przypadku krzesła do karmienia fajną alternatywą dla tradycyjnych nóżek są mobilne kółka, które dają możliwość relokacji mebla. Powinny mieć one blokadę i być wykonane z materiałów, które nie uszkodzą podłóg.
  •  Przed zakupem koniecznie należy sprawdzić maksymalne obciążenie krzesła.

Jeżeli szukasz wyjątkowych mebli dla dzieci sprawdź koniecznie sklep meblarski sfmeble.pl.