Wiele zabawek to uniwersalne produkty – czyli nadają się jako upominek zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek. Takimi też propozycjami są rozmaite zestawy klocków. Niemniej mamy też grupę takich prezentów, które raczej przypadną do gustu młodym miłośniczkom mody. Powinny się więc ucieszyć z laleczek, które znajdują się w zestawach z kolorowymi elementami garderoby.

Laleczka – zabawka z historią

Lalki mają bogatą historię. W dawniejszych czasach pojawiły się w postaci automatów, czyli wykonywały zwykle proste ruchy i czynności, choć były i takie, które na przykład grały na flecie. Były więc jak gdyby pierwszymi robotami. Jeszcze wcześniej lalki były zabawkami, jakimi bawiły się dzieci. Dowiadujemy się tego dzięki odkryciom ze stanowisk archeologicznych. W starożytności lalkami bawiły się greckie oraz rzymskie dzieci. Zabawki tworzono z rozmaitych surowców. Droższe powstawały z kości słoniowej, a tańsze z gliny czy drewna. Uważa się, że niektóre z nich pełniły nie tylko ludyczne funkcje, lecz także kultowe, czyli wykorzystywane były do różnego rodzaju rytuałów religijnych bądź magicznych. Później, bo w wiktoriańskiej Anglii, lalki uchodziły za dzieła sztuki. Często były to porcelanowe majstersztyki – zatem nierzadko stanowiły ozdobę domu i raczej nie służyły do zabawy.

Laleczki – dzisiaj

Od wielu lat najpopularniejszą lalką jest bez wątpienia Barbie. Wokół niej powstało całe uniwersum. Tworzone są na przykład filmy animowane, w których jest bohaterką. Podobne produkcje opowiadają też historię innych, nieco mniej znanych laleczek. Takie też są lalki Rainbow High, które to szturmem zdobywają sympatię dzieci. Niewątpliwie przyciągają wzrok dziewczynek. Reprezentują bowiem wszystkie kolory tęczy. Temu też zawdzięczają swą nazwę. “Rainbow” to przecież z angielskiego “tęcza”. Każda z laleczek ma swoje imię i niepowtarzalną osobowość. Wspólnie tworzą zgraną grupę przyjaciółek. Prawdopodobnie dzięki tym różnicom tak dobrze się rozumieją i uzupełniają. Bella Parker, przykładowo upodobała sobie różowe tonacje. Dlatego też strój, jaki przywdziewa, często ma odcienie tej barwy. Co ciekawe, każda z dziewcząt dysponuje obszerną szafą. Jest ona tak duża, że pomieści ubrania na każdą okazję. Dzięki temu nasza pociecha może eksperymentować z rozmaitymi połączeniami. Laleczki sprawdzają się jako modelki. Zostały tak skonstruowane, że mają zginane kończyny, dzięki temu przybierają rozmaite pozy. Poprzez nie eksponują walory swojej stylizacji. Poza tym, bawiąc się lalkami, dziewczynka odtwarza historie i opowieści, jakie poznała, lub też tworzy oryginalne przygody.

undefined