Lokomotywa edukacyjna jest grą kształcąca umiejętności matematyczne dziecka, w wieku wczesnoszkolnym.  Gra jest przygotowana w interesującej formie lokomotywy z ciuchcią, wagonikami i ładunkami, które trzeba odpowiednio i jak najszybciej załadować.

Grę zaczynamy od rozłożenia wszystkich kartoników z ładunkami na środku stołu, rysunkiem do góry. Każdy uczestnik zabawy otrzymuje po jednej lokomotywie, po 3 żetony i po 3 wagoniki oznaczone cyframi 4, 5, 6. Cyfra na dachu wagonika wskazuje na to ile ładunków musi załadować gracz do tego wagonika. Wagoniki należy ustawić za lokomotywą kolejno wg cyfr 4, 5, 6.

Zgodnie z regulaminem, każdy gracz musi przewieźć w swoich trzech wagonikach: dwie klatki z lwami, dwie klatki z małpkami, 2 klatki z papugami oraz dziewięć skrzyń z rozmaitymi artykułami np. winogronami, jabłkami, kubkami, misiami itd.

Ładując klatki ze zwierzętami do wagoników należy pamiętać o ich ustawieniu  w pionie, żaden z ładunków nie może również wychodzić poza obrys wnętrza wagonika.

Każdy gracz musi umieścić w wagonach 15 ładunków opisanych w zawartości wagoników. Grę zaczyna najmłodszy uczestnik rzucając kostką i postępując zgodnie z jej wskazówkami. Na kostce nie znajdziemy cyfr tylko rysunki symbolizujące czynność którą należy wykonać. Możemy więc dodawać ładunki lub je odejmować, mamy również znaczek symbolizujący napad. Po jego wylosowaniu musimy pozbyć się zawartości całego, dowolnie wybranego wagonika. Gdy wagon ma załadowaną właściwą ilość ładunków kładziemy na nim żeton, co oznacza że załadunek w tym wagonie jest zakończony. Od tej pory wagon jest zabezpieczony przed napadem lub zgubieniem ładunku. Zwycięża gracz który najszybciej umieści wszystkie ładunki w całej ciuchci.

Reguły gry są więc dość zrozumiałe, stąd też można w nią grać z dziećmi w wieku 6-7 lat, ponieważ skala stosowanych cyfr jest niewielka od 1 do 15 pozwala na przejrzyste wytłumaczenie dziecku zasad dodawania i odejmowania. Maluchy nabierają również umiejętność szacowania ilości i wielkości układanych elementów, samodzielnie muszą rozplanować i umieścić towar w wagonach. Lokomotywa edukacyjna jest więc typową grą edukacyjną wspomagająca naukę. Jest interesująca tylko na danym etapie rozwoju umiejętności matematycznych stąd też dziecko z niej wyrasta. Tego typu gry edukacyjne mają również tą zaletę że można w zależności od potrzeb i fantazji urozmaicać ich reguły.