Miniaturowe domki, w których wszystko było malutkie, począwszy od mebli poprzez wyposażenie kuchni i łazienki, a skończywszy na filigranowych żyrandolach, książkach i garderobie od lat rozbudzały wyobraźnię dzieci i dorosłych. Stworzenie miniaturowego domku było pracą rzemieślniczą, wymagało czasu i stać na nie było wyłącznie osoby zamożne. Niezwykłym domkiem jest pochodzący z końca XVII wieku domek dla lalek należący do Petronelli Oortman, który można podziwiać w Muzeum Państwowym w Amsterdamie.

Miniaturowe domki DIY współcześnie

Na początku warto wyjaśnić pochodzący z języka angielskiego skrót DIY. Ten akronim pochodzi od Do It Yourself, czyli — tłumacząc na język polski — Zrób To Sam. Oznacza to, że taki miniaturowy domek należy złożyć samodzielnie, w gronie rodziny lub znajomych. Choć może się to wydawać sporym wyzwaniem, to jednak droga do sukcesu jest dość prosta. Przede wszystkim miniaturowe domki są bardziej dostępne. Nie wymagają zatrudnienia do ich wykonania rzemieślnika, który własnoręcznie wyrzeźbi każdy element miniaturowego domku. Rewolucje przemysłowe zapoczątkowane w XVIII wieku wpłynęły na mechanizację produkcji, obniżenie kosztów i powszechniejszą dostępność towarów. Kolejne rewolucje przemysłowe wraz z rozwojem transportu morskiego, kolejowego i lotniczego doprowadziły do globalizacji, a od zakupu wymarzonych produktów często dzieli nas tylko kilka kliknięć podczas zakupów internetowych.

Wracając do obecnie dostępnych miniaturowych domków — można je wykonać samodzielnie w ramach zakupionego zestawu. Otrzymujemy wówczas wszystkie potrzebne elementy. Wykonane z drewna lub sklejki części jak drzwi, okna, blaty i nogi stołowe są odpowiednio przycięte, oszlifowane i pomalowane. Metalowe rozety i kolorowe koraliki posłużą do wykonania zestawów obiadowych lub kawowych, a także wyposażenia łazienki np. we flakoniki perfum. Z takich elementów powstaną też lampki nocne i żyrandole, które wyposażone dodatkowo w niewielkie żarówki LED dodadzą uroku mini domkowi oświetlając go wieczorem.

To jednak nie koniec. W zestawie znajdziesz także tkaniny potrzebne do wykonania mebli tapicerowanych, foteli, a także ozdobnych poduszek. Koronki i fantazyjne wstążki przydadzą się do wykonania obrusów w jadalni i salonie, a także firanek i zasłon. Wyjątkowość poszczególnych modeli miniaturowych domków podkreślają takie akcenty, jak obrazy na ścianę, figurki pieska lub śpiącego na kanapie kotka, a niektóre mają nawet modele samochodu udekorowanego na ślub.

Co, poza niezbędnymi częściami, znajdziesz w pudełku z mini-domkiem? Przede wszystkim potrzebna będzie dobra instrukcja, aby nie pogubić się w gąszczu drobnych elementów, bo nawet sklejenie stołu lub krzesła z ośmiu części może być wyzwaniem. W zestawach kupowanych w Habarri otrzymasz polskojęzyczną, kolorową i ilustrowaną instrukcję, która krok po kroku przeprowadzi Cię przez zawiłości w składaniu poszczególnych elementów wyposażenia domku, aż do finalnego efektu. To jeszcze nie wszystko, co. W Habarri pomyśleli też o odpowiednim kleju i zestawie narzędzi. Nie musisz się więc martwić o nożyczki, nożyk, pincetę oraz pędzelek. To oznacza, że w jednym pudełku jest wszystko, co potrzebujesz do sklejenia miniaturowego domku od A do Z.

 

Kreatywna zabawka, czy hobby?

Tak naprawdę przeznaczenie miniaturowego domku zależy to od decyzji osoby, która go posiada. Dzieci zapewne zdecydują się na potraktowanie go jako zabawki, podczas gdy dla osób starszych — nastolatków i dorosłych — będzie stanowił hobby i dekorację pokoju lub domu. Jak widać zastosowanie domku może być różnorakie i będzie zależało od własnych preferencji i motywacji. Zaskakujące może być stwierdzenie, że miniaturowe domki DIY mogą stanowić hobby dla osób starszych, ale nie powinno nikogo dziwić. Przecież każdy z nas ma jakieś hobby, a prace wykonywane własnoręcznie są jednym z zajęć w wolnym czasie. Hobby ma sprawiać przyjemność i oddalać od trosk codziennego życia. Może też zadbać o sprawność manualną i intelektualną, co jest szczególnie ważne dla osób na emeryturze. Jeśli jednak miniaturowy domek ma być zabawką, to warto dokupić figurki o odpowiedniej wielkości, które nie są częścią zestawu, ale spory ich wybór można znaleźć właśnie w Habarri.

Skoro miniaturowe domki konsekwentnie podbijają serca starszych i młodszych to warto bliżej przyglądnąć się ofercie i modelom, spośród których każdy znajdzie coś dla siebie. Oferta Habarri w tym zakresie to ponad sto modeli o różnych wielkościach:

1. domki w szklanych kulach, przypominające śnieżne kule na Boże narodzenie,

2. domki w ramkach do powieszenia na ścianie,

3. domki w metalowych pudełeczkach do postawienia na półce lub biurku,

4. małe pokoiki w przystępnej cenie, od których warto rozpocząć swoją przygodę z miniaturowymi domkami

5. średniej wielkości domki, pokazujące kompletne wnętrze domu lub mieszkania.

6. duże domki, zwykle z podjazdem i ogródkiem.

Miniaturowe domki mogą być też tematyczne. Miłośnikom dalekich podróży przypadnie do gustu kolekcja domków azjatyckich, a kawoszom spodobają się domki jak Kawa o poranku. Z kolei osoby, które marzą o własnej kwiaciarni, mogą wybrać Uroczą kwiaciarnię, a miłośnicy muzyki — Muzyczny box.

Miniaturowe domki — razem, czy osobno

Na początku wspomniano, że miniaturowe domki są przeznaczone do samodzielnego składania. Nie oznacza to jednak, że można je składać wyłącznie w samotności. Miniaturowe domki to także pomysł na wspaniały czas spędzany w gronie rodziny. Wówczas każdy może mieć swoje odpowiedzialne zadanie, a rozmowy podczas sklejania domku pozwolą na zbliżenie się, podzielenie się swoimi troskami i radościami. W przyszłości będzie to dla dzieci piękne wspomnienie, niczym domek Dziecięce marzenie.