Obozy otaku 2019 – ogromny wzrost zainteresowania

Od kilku lat w Polsce (i nie tylko) obserwujemy ogromny wzrost zainteresowania młodzieży Japonią, jej pop-kulturą, filmami i komiksami. Anime i manga to pojęcia znane u nas już od co najmniej trzydziestu lat, ale dopiero w ostatnich latach tak bardzo się ta tematyka upowszechniła. Kto jeździ na obozy otaku? Skąd bierze się tak wielkie zainteresowanie tym tematem? Czego polskie nastolatki szukają w tak odległej Japonii?

Troszkę historii

Może zacznijmy od lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, kiedy to w Polsce upowszechniły się kreskówki anime i manga. Wtedy fani tych filmów skupiali się wyłącznie na nich, chłonęli nowe odcinki, które można było zobaczyć w Polsce, a były to czasy bez You Tube i internetu, nawet bez wielkiego wyboru telewizji światowych. Potem, wraz z łatwiejszym dostępem do mediów, zainteresowania młodzieży tymi tematami bardzo się precyzowały. Jedni uwielbiali pojedynki samurajów i wschodnie sztuki walki, inni wschodnie kino, inni kreskówki, jeszcze inni – komiksy, a były też grupy osób interesujących się po prostu kulturą Japonii czy Wschodu. Obecnie zainteresowania młodzieży są bardzo sprecyzowane, a najwięcej dzieci i młodzieży fascynuje się po prostu filmami anime. Stąd właśnie odpowiedź organizatorów wypoczynku, którzy od kilku już lat latem i zimą proponują kolonie i obozy otaku. Otaku, czyli fanów anime i mangi, ale też interesujących się ogólnie kulturą kraju kwitnącej wiśni.

Dla kogo są obozy japońskie?

Wakacyjne wyjazdy o tematyce anime i mangi skupiają zwykle młodzież od dwunastu do osiemnastu lat. Jadą na obóz sami lub w małych grupkach, by wspólnie poznawać nowe aspekty tego tematu, zdobywać nowe znajomości wśród fanów anime i mangi, a także się uczyć języka japońskiego, kultury Japonii i krajów Wschodu. Jest już nawet organizowany obóz językowy z nauką japońskiego oraz obóz artystyczny o tematyce Japonii. Są to już bardzo specyficzne oferty, przeznaczone dla młodzieży, która ma bardzo sprecyzowane zainteresowania. Dzisiejszy świat jest otwarty, podróżowanie dość łatwe, a poznawanie nowych krain nadal niezwykle kuszące, stąd wielkie zainteresowanie młodych ludzi z Europy szerokopojętym Wschodem. Jest to moda, pewien styl życia i niebanalne hobby.

Co się robi na obozie otaku?

W programach obozów o tematyce japońskiej oraz anime i mangi są rozmaite aktywności, dlatego każdy znajdzie tu coś dla siebie. Nie jest ważne, czy nastolatek dopiero zainteresował się tym tematem, czy może już jest wciągnięty w spotkania, konwenty i czuje się mistrzem w tym temacie. Jedni i drudzy łatwo się odnajdą – obóz otaku jest dla wszystkich. Polega też na tym, by właśnie jedni uczestnicy dzielili się swoją pasją z drugimi, jest to bardzo ważny aspekt i walor tych wyjazdów, choć oczywiście to wychowawca moderuje warsztaty i realizuje program. Wychowawcy takich obozów to zresztą często młodzi ludzie, którzy od lat właśnie pasjonują się tematem anime i mangi, aż tak, że postanowili swe pasje przekazać innym ludziom. A zajęć jest co nie miara! Na obozie otaku młodzież nie tylko ogląda japońskie kreskówki i tworzy japońskie komiksy, ale też uczy się gotować japońskie przysmaki, parzyć herbatę w określony sposób, a także bierze udział w warsztatach artystycznych (na przykład tworzenie zwierząt z origami). Ważnym aspektem jest codzienny udział w rozmowach o kulturze Japonii, o zwycajach Japończyków czy o specyfice tego kraju. Oczywiście poza warsztatami anime i mangi na obozie otaku jest też sporo innych aktywności, wycieczek, zabaw, gier terenowych czy relaksu na plaży.

Gdzie organizowane są obozy otaku?

Na obóz otaku młodzież może się wybrać w różne rejony kraju, wyjazdy są organizowane nad morzemnad jeziorami i w górach (najczęsciej w Tatrach). Co roku organizatorzy zmieniają miejsca odbywania się takich kolonii, aby klienci się nie znudzili. Choć przecież są i tacy, którzy lubią wracać co roku w to samo miejsce. Można znaleźć i takie, kultowe, oferty. Wybierając obóz otaku, sprawdźmy czy oferta zawiera dojazd z naszego miasta zamieszkania. Warto też, by podróż dziecka nie była zbyt długa – Polska to spory kraj i czasem przejechanie jej w poprzek zajmuje naprawdę kilkanaście godzin, a przecież są różne oferty i można dobrać coś w rejonie, który nas najbardziej interesuje.

Terminy wyjazdów

Obóz otaku możemy zakupić i na zimę, i na lato. W zimę zwykle turnusy są organizowane w górach i są krótsze (trwające na przykład siedem dni). Latem zaś wyjazdy mają wiele terminów, czasem nawet sześć turnusów do wyboru, ofert jest więcej, obozy odbywają się w różnych rejonach i trwają zwykle dziesięć lub jedenaście dni. Ceny latem więc są wyższe, bo obozy są dłuższe. Obóz letni najlepiej rezerwować już w zimę, a najpóźniej w kwietniu, gdyż potem może już nie być miejsc na turnusy, jakie nas interesują. Zimowisko zaś należy rezerwować już w październiku i listopadzie poprzedniego roku, tylko wtedy będzie gwarancja miejsc, choć często jeszcze nawet w styczniu wyprzedawane są ostatnie miejsca na wielu wyjazdach.

Czy warto wybrać się na obóz otaku, muszą ocenić sami uczestnicy. Jednak sądząc po wciąż rosnącym trendzie zainteresowania młodzieży tymi wyjazdami, jest to wypoczynek całkiem trafiony, kształcący i dający sporo nowych doświadczeń. Na pewno warto poznawać ludzi i kulturę, więc nie będą to wyrzucone pieniądze i stracony czas. Raczej wielka satysfakcja, wspaniałe wspomnienia, nowe przyjaźnie i cenna zdobyta wiedza. Czasem wyjazd na taki obóz staje się przyczyną późniejszego wyboru hobby, kierunku studiów czy zawodu dla młodego człowieka.Brak komentarzy

Skomentuj