Brzydka pogoda, przewlekła choroba lub natłok domowych obowiązków… Są takie sytuacje, w których trudno wyjść z mieszkania. Zajmowanie się dzieckiem jest wymagające i w takich warunkach wymaga sporo kreatywności. Oto kilka pomysłów na spędzenie z dzieckiem dnia w czterech ścianach.

Domowy teatrzyk

Przedstawienia teatralne uruchamiają ogromne pokłady wyobraźni. W końcu wszystko odbywa się na niby, a codzienne przedmioty mogą pełnić niecodzienne funkcje. Zachęć dziecko do zorganizowania przedstawienia. Wymyślcie temat i podzielcie się rolami. Żeby zadanie było nieco łatwiejsze, możesz zaproponować przerobienie ulubionej bajki podopiecznego. Nie zapomnij o tym, że teatr to nie tylko aktorzy. Zadbajcie także o kostiumy i scenografię! Jeśli masz sporo zapału i podstawowe umiejętności krawieckie, spróbuj uszyć stroje ze skrawków materiałów albo nieużywanych ubrań. Na najbliższym spotkaniu rodzinnym zróbcie uroczystą premierę Waszej sztuki teatralnej. Z pewnością będą na Was czekać owacje na stojąco!

Technologiczne ułatwienia

Wielu rodziców ma obawy przed kupnem telewizora i pozwalaniem dziecku na korzystanie z niego. Rzeczywiście nadmiar telewizji może przynieść więcej szkód, niż pożytku. Dotyczy to zwłaszcza rodzin, w których nikt nie sprawuje nadzoru nad treściami, jakie trafiają za pośrednictwem ekranu do dzieci. Nie musisz od razu wykupować pakietu telewizji kablowej z setkami kanałów. Na początek spróbuj wprowadzić do domu telewizję naziemną (nie zapomnij o wybraniu odpowiedniej anteny). Wyznacz dziecku określone granice i pozwól mu poznać na własną rękę nieco świata. Nie jesteś w stanie obronić go przed wszystkimi potencjalnymi zagrożeniami. Pamiętaj też, że stosowanie od czasu do czasu ułatwień w postaci technologii nie jest żadną ujmą.

Tworzenie nowych światów

Z papieru, nożyczek i kleju można stworzyć prawdziwe cuda. Zaproponuj zrobienie kolażu ze zdjęć i wycinków z gazet. Puśćcie wodze fantazji i dajcie się ponieść kreatywnej energii. Zróbcie kolaż, który będzie przestawiał Waszą wizję idealnych wakacji, najpiękniejszy ogród świata albo coś tak abstrakcyjnego, jak szczęście czy miłość. Wybór należy już do Was! Gotową pracę koniecznie powieś w widocznym miejscu, żeby wszyscy domownicy oraz goście mogli podziwiać nowo powstałe dzieło.

Z poezją za pan brat

A może by tak zabawić się w poetów i napisać jakiś wiersz? Im bardziej humorystyczny, tym lepiej! Spróbujcie w zabawny sposób opisać któregoś z członków rodziny. Taki wierszyk dziecko może mu później wręczyć w prezencie.

Szybko i śmiesznie

To naturalne, że w wieku kilku lat trudno jest skupić uwagę przez dłuższy czas na jednej rzeczy, a poszczególne zabawy szybko stają się nudne. Niektóre dzieci mają wyjątkowe problemy z koncentracją. Jeżeli wiesz, że to dotyczy milusińskiego, którym się opiekujesz, postaw na niezbyt czasochłonne, ale wciąż wywołujące salwy śmiechu, rozrywki. Pobawcie się w skojarzenia, chowanego albo raz, dwa, trzy – baba jaga patrzy. Możecie też poopowiadać sobie dowcipy albo wziąć się za wymyślanie własnych żartów.