Oświetlenie w pokoju dziecięcym – sugestie i podpowiedzi

Pokój dziecięcy jest wyzwaniem dla każdego rodzica. Trzeba go przecież tak zaaranżować, aby był możliwie najbardziej funkcjonalny dla naszej pociechy w każdym etapie jej dorastania. Ci, którzy wyzwanie rodzicielskie mają już za sobą mogą potwierdzić, że etapy te zmieniają się jak w kalejdoskopie i bardzo ciężko jest sprostać potrzebom dzieci. To oczywiście tyczy się także oświetlenia. W oparciu o dostępne na rynku lampy przygotowaliśmy kilka wariantów oświetlenia pokoju dziecięcego.

W wieku niemowlęcym najważniejszą częścią dnia jest sen. Dzieci śpią dużo i są w tym bardzo często bardzo nieregularne. Chcąc zapewnić dziecku spokojny sen, a sobie chwilę wytchnienia warto przemyśleć zakup kinkietu lub lampy wiszącej. W obu przypadkach możemy w prosty sposób ograniczyć intensywność światła stosując klosze o niskiej przepuszczalności. Stosowanie światła o charakterystyce bliskiej dziennemu może sprawić, że dziecko będzie często się wybudzać. Chcąc czytać czy pracować przy swoim śpiącym dziecku warto zainwestować w lampkę stołową. Mamy wówczas doświetlone biurko lub fotel, podczas gdy dziecko wciąż śpi w atmosferze wytłumionego światła. Jest także spokojniejsze po przebudzeniu.

W wieku przedszkolnym dzieci mają problemy z zasypianiem, gdyż boją się ciemności. Dlatego warto zostawić chociaż jedno źródło przytłumionego światła. W nocy dzieciom lepiej zasypia się, gdy mają doświetlone pomieszczenie. Jednocześnie słabe źródło światła nie będzie razić i rozbudzać dziecka, a jego zgaszenie w trakcie nocy będzie dużo łatwiejsze.

W tym samym okresie maluchy mają już pierwsze samodzielne rysunki i kolorowanki. Dobrze jest więc pomyśleć o regulowanej lampie stojącej lub biurkowej. W trakcie zabawy przy komputerze taki typ oświetlenia jest zdrowszy dla dziecka – eksperci nie zalecają długotrwałego patrzenia na ekran monitora lub telewizora przy całkowitej ciemności w pomieszczeniu. Jedna rada – pomyśl o energooszczędnej żarówce typu LED. Jest znaczniej bezpieczniejsza dla dziecka niż ta konwencjonalna, gdyż nie nagrzewa się, co minimalizuje ryzyko poparzenia.

Dzieci w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym, szczególnie dziewczynki, zaczynają przywiązywać wagę do estetyki. Chcą mieć przecież kolorowe i bajkowe wnętrze. Producenci wiedzą o tym najlepiej, oferując całą gamę lamp wiszących z kloszami w kształcie zwierzaków lub znanych bohaterów z kreskówek. Dostępne są także kinkiety z kloszami wyklejonymi w interesujący dla dziecka sposób. Można iść także o krok dalej i zakupić klosz z wycinanką w zabawne dla dziecka kształty. Po zgaszeniu światła promienie rzucają na ścianę cienie i tak, ze zwykłego pokoju możemy zrobić np. Planetarium – marzenie niejednego chłopca.

Inspiracje i pomysły na oświetlenie pokoju dziecięcego znajdziecie również w internecie lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.plBrak komentarzy

Skomentuj