Rodziców można podzielić na dwie kategorie tych, którzy intensywnie pracują z dzieckiem w domu odrabiając z nimi zadania domowe i powtarzając materiał oraz
tych, którzy twierdzą że nigdy tego nie robią a ich dzieci pracują samodzielnie na dobre wyniki. Niestety przyznam się że należę do tej pierwszej grupy, pilnuję odrobionych lekcji i przygotowuję rozmaite zadania dodatkowe do przećwiczenia z matematyki, polskiego i innych przedmiotów. Wszystko to jednak staram się robić w granicach rozsądku, aby dziecka nie przeciążyć i nie zniechęcić. Jest to również czas, który spędzamy razem nad różnymi zagadnieniami i często dobrze się bawimy. Przyznaję się zawsze uczciwie do tego, że pracuję z Zosią nad jej brakami. Zauważyłam jednak, że należę do mniejszości mówiąc otwarcie, że mamy problem z czytaniem czy ortografią. Duża część rodziców twierdzi, że ich dzieci robią wszystko samodzielnie i nie wymagają wsparcia, lub odwrotnie że siedzą „od rana do nocy” i uczą dziecko.

W naszej codziennej pracy korzystam często rozmaitych pomocy edukacyjnych, o których dziś chciałam napisać. Nie wszystkie wydawnictwa, które zakupuje są udane, ale bez wątpienia na mojej top liście znajdzie się sporo pozycji z wydawnictwa EDGARD. Najczęściej jest ono kojarzone z pomocami do nauki języków obcych, ale ostatnio wydało  kilka pozycji ogólnorozwojowych dla najmłodszych. W nasze ręce trafiły „Zagadki obrazkowe” z serii Kapitan nauka  dla dzieci od 6 roku życia. Jest to świetna propozycja do ćwiczeń na koncentrację, pamięć i czytanie a  przy tym podana w przyjaznej formie. Wszystkie zadania są przedstawione w formie obrazkowej z pisemnymi poleceniami, dziecko musi więc się wykazać umiejętnością czytania ze zrozumieniem. Na odwrotnej stronie znajdują się poprawne odpowiedzi. Zagadki polegają np. na uzupełnianiu zjedzonych w wyrazach literek w samogłoski, odczytywaniu ukrytych wyrazów, znajdowaniu rymów.

kapitan nauka

Poprzez zabawę niezobowiązująco utrwalają materiał z języka polskiego klasy I: spółgłoski, samogłoski, sylaby …., a dla uczniów klasy II stanowią wartościową powtórkę materiału. Uczą zapamiętywania i utrwalają pisownie wyrazów, w których łatwo popełnić błędy. Atutem tego wydawnictwa jest również niewielki format, zmieści się w każdej torebce. Dla nas była to idealna zabawa w licznych podróżach świątecznych.

W moim przedświątecznym szle zakupowym, znalazły się również inne propozycje EDGARA związane z nauką języka angielskiego. Bez wątpienia strzałem w dziesiątkę okazała się program do nauki słówek „Angielski 7 diamentów”, spędziłyśmy z nim całą przerwę świąteczną. Dzieci wędrują po mieście pełnym zakamarków, w każdej uliczce kryją się różne kategorie słówek. Wchodząc do przychodni uczymy się min. części ciała, wchodząc do domu poznajemy słówka opisujące mieszkanie i przedmioty użytku codziennego, jadąc na wieś lub do ZOO utrwalamy nazwy zwierząt.

635_ang7diamentow3dnowaedycjaPrzy okazji, rozwiązując kolejne zadania znajdujemy bilety autobusowe, pozwalające przejść do kolejnych poziomów a przede wszystkim zbieramy diamenty, które są potwierdzeniem opanowanego materiału. Oprócz tego znajdziemy tu gry: krzyżówki i animacje oraz piosenki karaoke, oczywiście wszystko w języku angielskim.

Gdy opanujemy już wszystkie słówka, utrwalimy znajomość czasowników pora na coś poważniejszego i nad tym aktualnie z Zosią pracujemy czyli „Kot w butach” w języku angielskim. Idzie to nam dość mozolnie, bo nie znamy wszystkich słówek, czytamy więc małymi partiami tłumacząc sobie tekst i utrwalając nowe słowa i wyrażenia. Oczywiście w ramach ułatwienia, pod tekstem angielskim na dole strony znajduje się tłumaczenie w języku polskim. Do książki dołączona jest płyta CD z bajką czytaną w języku angielskim a na końcu książeczki znajdziemy kilka dodatkowych ćwiczeń i łamigłówek.

angielski-dla-dzieci-kot-w-butach-puss-in-boots

Oczywiście jako matka aktywnie uczestnicząca w nauce dziecka zawsze powiem, że warto korzystać z materiałów pomocniczych i że warto wspomagać dziecko w nauce. Wszystko jednak w granicach rozsądku….