Sen jest niezwykle ważny dla prawidłowego rozwoju dziecka. Duże znaczenie ma jednak nie tylko liczba godzin, które maluszek spędza w objęciach Morfeusza, ale także rodzaj podłoża, na którym śpi. Czym się kierować przy wyborze materaca dla dziecka? Jaki rodzaj wypełnienia będzie najlepszy dla kręgosłupa? Podpowiadamy!

Znaczenie snu w rozwoju dziecka

Czy wiesz, że niemowlęta mogą przesypiać nawet 20 godzin na dobę? Im dziecko starsze, tym więcej czasu spędza, czuwając, co nie znaczy, że sen przestaje być ważny dla jego rozwoju. Przedszkolaki są w stanie przespać nawet 10 godzin w nocy i dodatkowo dwie w ciągu dnia. Odpowiednia ilość snu sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu układu odpornościowego, nerwowego i pokarmowego. W trakcie nocnego odpoczynku w przysadce mózgowej wytwarza się somatotropina, czyli tzw. hormon wzrostu. Śmiało można więc powiedzieć, że w czasie snu dzieci rosną! Warto więc zadbać, aby sen przebiegał w jak najbardziej komfortowych warunkach.

3 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze materaca dla dziecka

Rodzaj wypełnienia

Dostępne na rynku materace dla dzieci różnią się m.in. rodzajem wypełnienia. Jakie będzie najlepsze dla rozwijającego się malucha? Wśród najczęściej wybieranych produktów są materace piankowe składające się z dwóch warstw: pianki termoelastycznej reagującej na temperaturę ciała i umożliwiającej idealne dopasowanie do użytkownika oraz pianki wysokoelastycznej zapewniającej odpowiednie podparcie dla pleców, nóg i barków. Rodzice sięgają także po materace sprężynowe. Najlepszym rozwiązaniem dla dzieci i młodzieży będą materace wypełnione z obu stron pianką oraz warstwą sprężyn umieszczonych w specjalnych kieszonkach, które minimalizują przenoszenie drgań.

Stopień twardości

Pamiętaj, że materac dla dziecka nie powinien być ani zbyt twardy, ani zbyt miękki. Dobrze dobrany produkt powinien zapewniać odpowiednie podparcie dla całego kręgosłupa. To niezwykle ważne w profilaktyce was postawy! Pamiętaj, że materace dla dzieci nie powinny posiadać stref twardości.

Materiał zewnętrzny

Szukaj produktów, które posiadają łatwo zdejmowalny pokrowiec. To szczególnie istotne w przypadku najmłodszych dzieci (noworodków, niemowląt oraz maluchów w wieku przedszkolnym), którym mogą się jeszcze zdarzać nocne „wypadki”. Mokre prześcieradło i pokrowiec można z łatwością wyprać w pralce w temperaturze 60°C, co pozwoli pozbyć się plam oraz nieprzyjemnego zapachu. Jeśli chcesz mieć pewność, że materac nie nasiąknie moczem, postaw na dodatkowe zabezpieczenie w postaci antyalergicznego ochraniacza, który dodatkowo zabezpieczy podłoże przed osiadaniem kurzu.

Zwróć uwagę na to, z jakich materiałów został wykonany pokrowiec. Najbezpieczniejsze dla dzieci, także tych, które zmagają się z różnego rodzaju alergiami, jest bawełna posiadająca atest Eko Tex Standard 100.