Zabawki interaktywne i 5 powodów, dla których warto połączyć naukę i zabawę

Rynek zabawek i gadżetów dla najmłodszych jest ogromny. Rodzice nie mają przez to łatwego wyboru. Otrzymują jednak szanse na wybór takich artykułów dla dziecka, które będą spełniać nie tylko swoją podstawową funkcję, ale również liczne dodatkowe, np. wspomagające rozwój dziecka.

Wybierając zabawki z pewnością warto postawić na takie, które będą bezpieczne i atrakcyjne dla naszych pociech, ale również będą sprzyjały ich lepszemu rozwojowi, a nawet i edukacji. Do takich należą oczywiście zabawki interaktywne. W tym artykule przyjrzymy się takim gadżetom dla dzieci i sprawdzimy, dlaczego warto je przedstawić najmłodszym i zachęcić do zabawy nimi.

Jednak zanim skupimy się na powodach do ich zakupu, zastanówmy się, czym tak w zasadzie są zabawki interaktywne.

Czym są zabawki interaktywne?
Zabawki interaktywne są wyjątkowym rodzajem zabawek, które umożliwiają dzieciom – jak sama nazwa wskazuje – wejście z nimi w interakcję. W jaki sposób? Na przykład, gdy dziecko naciśnie przycisk, odtworzony zostaje określony sygnał dźwiękowy lub świetlny. Dziecko dzięki takiemu zabiegowi może uczyć się związków przyczynowo-skutkowych, a więc logicznego myślenia, a także ćwiczyć swoją koordynację ruchową i zdolności manualne. W zależności od rodzaju zabawki i możliwości interakcji, jakie ona przewiduje, maluch może rozwijać określone umiejętności. Przy wyborze zabawek interaktywnych warto zwrócić uwagę nie tylko na ich funkcje, czy wygląd, ale również informacje na temat wieku dziecka, dla którego dany gadżet jest przeznaczony.

Wiemy już czym są zabawki interaktywne. Zastanówmy się teraz dlaczego to właśnie je warto kupować dla dzieci.

1. Zabawki interaktywne rozwijają dziecko wielopłaszczyznowo
Zabawki interaktywne to najczęściej zabawki elektroniczne. Cymbałki, pluszaki, czy też innego rodzaju gadżety, które umożliwiają maluchom wchodzenie z nimi w interakcję. Dzięki nim maluchy mogą symulować np. granie na instrumencie, co może nie tylko pomóc rozwijać ich zdolności manualne, czy kreatywność, ale również w późniejszym czasie zachęcić do obrania określonej drogi kariery, czy też rozwinięcia pasji do muzyki.

Zabawki interaktywne pomogą dziecku również rozwijać umiejętność logicznego myślenia i – tak, jak wspominaliśmy wcześniej – dostrzegać związki przyczynowo-skutkowe. Dziecko będzie obserwować i uczyć się, że po naciśnięciu określonego przycisku będzie pojawiać się ich ulubiony – lub wręcz przeciwnie – dźwięk lub reakcja zabawki. W towarzystwie rodzica lub przyjaciela do zabawy mogą dzięki tego rodzaju gadżetom wykształcić swoisty sposób porozumiewania się: manifestować swoje uczucia lub upodobania.

2. Zabawki interaktywne idealne dla ciekawych świata
Kolejnym powodem, dla którego warto jest kupować zabawki interaktywne, jest bez wątpienia możliwość zaspokojenia ciekawości dziecka względem otaczającego go świata. Przynajmniej na jakiś czas. Na rynku dostępnych jest wiele interesujących zabawek, z którymi dziecko może wejść w interakcję i dzięki którym może nieco lepiej poznać rzeczywistość i możliwości, jakie ona daje.

Kupując dziecku różnego rodzaju zabawek interaktywne przedstawiające instrumenty, może ona sprawdzić, które brzmienia podobają mu się najbardziej, a także nauczyć się je rozróżniać. Dzięki innym zabawkom maluch może nauczyć się kolorów lub liczb. Możliwości są praktycznie nieograniczone.

3. Dzieci pochłonięte na wiele godzin
Zabawka interaktywna jest tym rodzajem zabawki, która zaabsorbuje uwagę naszego malucha na wiele godzin. Co to oznacza dla rodzica? Chwilę wytchnienia i spokoju, której spragniony jest każdy tata i każda mama zwłaszcza w pierwszych latach życia dziecka. Oferując najmłodszym zabawkę, która będzie niejako się z nimi „komunikować” sprawiamy, że maluch nie znudzi się szybko, a będzie zafascynowany i z zaciekawieniem i radośnie będzie eksplorował nowe jej możliwości. Efekt ten będziesz szczególnie widoczny w przypadku małych dzieci.

Pamiętajmy jednak, aby wybierając zabawki interaktywne, wziąć pod uwagę również własne upodobania. Jeśli jesteśmy szczególnie wrażliwi na dźwięki, może dobrym pomysłem będzie wybór takiego gadżetu, który interakcję z dzieckiem przewiduje na alternatywny sposób.

4. Nawet dla maluszków
Aby zapewnić mu rozrywkę, a także sprawić, żeby miało ono lepszy start w życie przedszkolaka i ucznia, warto jest zainwestować właśnie w zabawki interaktywne. Maty dla maluszków są świetnym sposobem na zajęcie uwagi dziecka, uspokojenie go, a także umożliwienie mu dokonywania prostych interakcji z zabawkami już od 9 miesiąca życia.

5. Łatwiejszy start w szkole
Jednym z najważniejszych powodów, dla których rodzice decydują się na zakup zabawek interaktywnych, jest to, że dzięki nim maluchy mają możliwość na szybszy rozwój, a zatem później również lepsze radzenie sobie w warunkach szkolnych. Który rodzic nie chciałby tego rodzaju przewagi dla własnego maleństwa?Brak komentarzy

Skomentuj