Szukasz idealnego upominku dla swojego dziecka bądź pociechy znajomych, brata czy też kuzynki? W dzisiejszych czasach wybór jest naprawdę ogromny i dla niedoświadczonej osoby może być wręcz przytłaczający. Podczas poszukiwań warto jednak zwrócić uwagę na podarki, które oprócz radości niosą też pewną wartość edukacyjną. Poznaj kilka pomysłów na prezenty, które bawią i uczą.

Zabawki edukacyjne

Producenci zabawek prześcigają się obecnie w wymyślaniu produktów, które zapewnią dziecku rozrywkę, ale też wspomogą jego rozwój. Zabawki edukacyjne to świetna forma nauki, zwłaszcza jeśli maluch szybko nudzi się przy tradycyjnych metodach przekazywania wiedzy. Dzięki różnego rodzaju grom, układankom i interaktywnym zabawkom dziecko może nauczyć się np. literek i liczenia. Jest to też dobry sposób na zapoznanie go z historią, kulturą czy też światem fauny i flory. Ponadto niektóre prezenty z tej kategorii mogą pomóc w ćwiczeniu zręczności, sprytu i szybkiego myślenia.

Gry planszowe

O takim upominku warto pomyśleć raczej, gdy dziecko ukończyło już trzeci rok życia. Na dodatek podczas zakupów należy uwzględnić dostosowanie gry planszowej do jego wieku i umiejętności. Nie zaszkodzi też pomyśleć o zainteresowaniach malucha, dzięki czemu prezent na pewno nie wyląduje w kącie.  Wiele planszówek może w bardzo przyjemny sposób przekazać wiedzę o np. historii Polski bądź geografii świata. Gry mogą nauczyć też zdrowej rywalizacji i zachęcić do opanowania liczenia. Mogą też dostarczyć mnóstwo wspomnień całej rodzinie i pomóc w zbudowaniu bliższej więzi z dzieckiem.

Puzzle

Różnego rodzaju układanki powinny być dostosowane do wieku dziecka. Ma to związek nie tylko z umiejętnościami dziecka, ale także ryzykiem połknięcia mniejszych elementów przez np. trzylatka. Puzzle uczą koncentracji, która na pewno przyda się podczas edukacji, a także w przyszłym życiu zawodowym. Ponadto taki prezent rozwija logiczne myślenie i pamięć wzrokową. Może też być świetnym sposobem na ćwiczenie cierpliwości, zwłaszcza jeśli dziecko ma z tym problem. Samodzielne ukończenie układanki może też sprawić, że maluch zacznie wierzyć we własne możliwości.

Klocki

Niepozorne klocki mogą mieć ogromny wpływ na rozwój dziecka, dlatego idealnie nadają się na prezent z okazji urodzin, Bożego Narodzenia czy też Dnia Dziecka. Przede wszystkim zabawa nimi jest ćwiczeniem zręczności dłoni i motoryki całego ciała. Klocki mogą też pobudzić kreatywność i rozwijać wyobraźnię malucha. Na dodatek są bardzo przyjemnym treningiem cierpliwości i koncentracji.

Książki

Wbrew pozorom taki upominek nie jest zarezerwowany jedynie dla starszych dzieci, które potrafią już czytać. W ofercie internetowego sklepu Kidspace Shop można znaleźć książeczki nawet dla najmłodszych maluchów, które nie ukończyły drugiego życia. W takim przypadku stosuje się jednak raczej obrazki, które mogą pomóc w poznawaniu np. świata zwierząt. W przypadku starszych dzieci książki związane z ich zainteresowaniami mogą być świetnym sposobem na zachęcenie do czytania.

fot. materiały prasowe