Bindownica to urządzenie służące do oprawy plików dokumentów. Z pomocą sprzętu można uporządkować papiery, co jest bardzo przydatną funkcją w miejscach, w których dokumentów jest niezliczona ilość. Przede wszystkim w biurach. 

Bindownica – rodzaje i zastosowanie

Bindownica nie jest urządzeniem biurowym tak samo popularnym, jak komputer czy drukarka. Natomiast jest niezawodnym sprzętem, bardzo przydatnym w pracy biurowej. W domu raczej rzadko kto posiada bindownicę, ale jej szerokie zastosowanie ma miejsce w punktach ksero, szkołach i uczelniach, zakładach introligatorskich i poligraficznych.
Działanie bindownicy polega na nawleczeniu kartek na grzebień zaciskowy lub złączeniu ich z okładką termotopliwego kleju. Do tego są potrzebne odpowiednio dobrane grzbiety. Dlatego bindownice dzieli się ze względu na rodzaj grzbietu:

– grzbiet grzebieniowy – jest wykorzystywany najczęściej oraz jest najtańszym elementem łączącym. Utrzymuje nawet do 500 kartek, które można w każdej chwili wypiąć i wpiąć ponownie;
– grzbiet kanałowy – stosowany zwykle do oprawy prac licencjackich i magisterskich;
– grzbiet drutowy – posiada większą trwałość połączenia niż grzbietowy. Może spiąć do 150 kartek;
– grzbiet klejony – najprostsza metoda bindowania dokumentów za pomocą termobindownicy i okładki z klejem. Ten sposób nie pozwoli jednak wyjąć dokumentów ze względu na stałe łączenie klejem.
Ważnym parametrem jest też ilość kartek, które bindownica może scalić. Zależnie od urządzenia niektóre są w stanie złączyć nawet do 400 kartek.

Bindownica – praktyczne urządzenie w szkołach

W szkołach często stosuje się alternatywne metody do bindowania takie jak segregatory czy skoroszyty. Jednak coraz częściej spotyka się bindownice, które są proste w obsłudze i sporo ułatwiają. Przydatne są w sekretariatach, ale też z powodzeniem korzystają z nich nauczyciele. Dzięki bindownicy jest możliwe utrzymanie estetyki i porządku. Nie jest to urządzenie drogie i w zasadzie każdy może je mieć. Przy czym warto mieć na uwadze, że do intensywnego i częstego stosowania najlepiej służy wysokiej jakości bindownica. Nie należy do najtańszych, ale jako produkt niezbędny do funkcjonowania w biurach sprawdzi się lepiej, niż tańszy odpowiednik. Zatem jeśli bindownica ma służyć poza domowym zaciszem, warto rozejrzeć się za tą nieco droższą, ale lepszej jakości.
Bindownica to praktyczne w zastosowaniu urządzenie, dzięki któremu dokumenty wyglądają estetycznie i panuje wśród nich porządek. Atutem bindownicy jest to, że jest dostępna dla wszystkich i każdy może sobie na nią pozwolić.