Pierwszym pokarmem nowo narodzonego dziecka jest, zazwyczaj, mleko matki. Jest to domeną każdego ssaka, a u człowieka ta czynność tak bardzo wsiąknęła w codzienne życie, że nie jest niczym dziwnym widok kobiety w miejscu publicznym, np. w parku, która karmi swoją pociechę za pomocą piersi.
Korzyści płynące z karmienia piersią
Jak wiadomo, wraz z pokarmem, noworodek dostarcza sobie składników, które są niezbędne dla jego dalszego rozwoju. W mleku znajdują się m.in. przeciwciała odpowiedzialne za wytworzenie odporności u niemowlaka. Jednak nie chodzi tu tylko o zdrowie, sama czynność i swego rodzaju rytuał towarzyszący naturalnemu karmieniu pozytywnie wpływa na dziecko i na matkę.
Niestety karmienie piersią nie zawsze jest możliwe, kiedyś taka sytuacja skazywała noworodka na gorszy rozwój, słabsze zdrowie, które mogły doprowadzić do przedwczesnej śmierci. W dzisiejszych czasach, na szczęście, nauka i medycyna są w stanie sobie poradzić z tym problemem i na rynku dostępnych jest wiele mlek modyfikowanych zdolnych dostarczyć wszystkie niezbędne składniki.
Przeciwwskazania do karmienia piersią
Przeciwwskazania mogą nastąpić zarówno po stronie matki jak i dziecka, jedne z najczęściej występujących to:
- wrodzona nietolerancja laktozy
- opryszczka brodawki
- zakażenie wirusem HIV
- choroba metaboliczna np. Fenyloketonuria
W takich przypadkach poza odpowiednim dobraniem zastępczego pokarmu ważne jest także zwrócenie uwagi na to, jaką butelkę ze smoczkiem wybierzemy, warto wiedzieć, że nie każda nadaje się do dłuższego użytku i może powodować problemy u dziecka, chociażby ze zgryzem i dziąsłami, a w późniejszych latach i zębami.
Oczywiste jest, że nie tylko wtedy gdy występuje ryzyko przy karmieniu piersią, trzeba stanąć przed wyborem zakupu odpowiedniej butelki, takie jak butelka jak pierś. Wcześniej czy później naturalna opcja przestanie być wystarczająca, a mama będzie chciała odpocząć i zdecyduje się na przejście na butelkę.
Rodzaje smoczków do butelek
- smoczek silikonowy — jego dużą zaletą jest wytrzymałość, dzięki której ryzyko połknięcia przez malucha oderwanego kawałka materiału znacznie spada, to szczególnie istotne gdy pociecha ma już pierwsze zęby. Siłą rzeczy bardziej wytrzymała rzecz starcza na dłużej, więc silikonowe smoczki będą rzadziej wymieniane, pozwalając tym samym zaoszczędzić. Rodzice dzieci z alergiami docenią również fakt, że to tworzywo jest hipoalergiczne i higieniczne, silikon jest twardy i nie zmienia swojej formy, dlatego wyparzenie go nie będzie stanowiło problemu, dodatkowo nie zmienia swojego koloru, więc z biegiem czasu nie zżółknie. Jednakże, pomimo swoich zalet, dzieci urodzone przed wcześnie oraz te słabsze mogą mieć problem z zasysaniem pokarmu, właśnie ze względu na twardość silikonu.
- smoczek kauczukowy — można spotkać się też z określeniem smoczek lateksowy, w przeciwieństwie do omówionego powyżej ten materiał jest miękki i plastyczny co zapewnia komfortowe spożywanie płynnego pokarmu, jego struktura przypomina sutek, co pozwoli do niego przekonać bardziej oporne maluchy. Zupełną odwrotnością do silikonu jest również to, że kauczuk, nie jest odporny na odkształcenia i uszkodzenia, więc jego regularna wymiana będzie konieczna, posiada zapach, co może nie być zachęcające dla dziecka i nie jest hipoalergiczny, nie sprawdzi się zatem przy wszystkich. Utrzymanie sterylności lateksowego smoczka także będzie cięższe.
Niezmiernie ważne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru smoczka do wieku dziecka, noworodki będą miały inne zapotrzebowania niż starsze dzieci, na szczęście wielu producentów stosuje na swoich stronach wiekowe i wielkościowe oznaczenia, dzięki którym dobór właściwego rozmiaru jest ułatwione i trudniej o pomyłkę.
Źródło: https://www.nanobebe.pl/