Mimika to ruchy mięśni, które wyrażają rozmaite emocje i uczucia. Jest to czynność wrodzona, której nie da się nauczyć. Już opuszczenie łona matki, a także pierwszy kontakt malucha ze światem zewnętrznym jest dla niego traumatycznym doświadczeniem, czego upust daje w postaci płaczu popartego wyrazistą mimiką twarzy.

Krótko mówiąc mimika to coś, co towarzyszy nam od pierwszych chwil życia, a pierwszy etap życia dziecka to moment, kiedy kształtują się jego emocje. Najczęściej, więc mimika jest jedynym źródłem komunikacji malucha z otoczeniem.

Zamiast słów

Często, gdy dziecko potrafi już mówić, niski zasób słów związany z jego młodym wiekiem, nie pozwala mu w pełni odzwierciedlić swoich myśli, dlatego też używa do tego celu mięśni własnej twarzy. Dzięki niej nie musząc używać zbyt wielu słów i zwrotów może wyrazić swój gniew, niezadowolenie lub radość i szczęście. Ruchy twarzy są, więc uniwersalnym sposobem mowy niewerbalnej, która pozwala dziecku komunikować się ze światem. Z drugiej strony gesty mimiczne to dobre uzupełnienie w komunikacji pomiędzy rodzicem a pociechą. Dzięki gestom aprobaty i dezaprobaty wyrażonej na twarzy i popartej słowem do dziecka trafia jasny komunikat, iż pewnych czynności robić nie wolno, a inne wręcz przeciwnie.

Dzięki takiej zabawie maluch nauczy się rozróżniać emocje, odczytywać je, rozumieć nie tylko swoje nastroje, ale także innych, otaczających go ludzi, a przede wszystkim rozumieć rodziców, z którymi pozostaje w najbliższym kontakcie.

 

… śmieszaki

Dodatkowym atutem gry jest również jej walor humorystyczny. Niepasujące do siebie części twarzy tworzą zabawną całość, która zaciekawi i rozbawi malucha. Bawiąc się taką grą, rodzice uczą dziecka, w jaki sposób wyrażać swoje emocje, jak zmienia się kształt twarzy, gdy człowiek jest szczęśliwy bądź zdziwiony. Poprzez zabawę, a także jej humorystyczny aspekt zaznajamia się również z możliwościami i plastyką ludzkiej twarzy.

Bez wątpienia dziecko wyczuwa nastroje najbliższych mu ludzi, czyli swoich rodziców, obserwuje ich twarze, często nie rozumiejąc tego obrazu. Dlatego też warto, aby rodzice pomogli maluszkowi zrozumieć, co i jakie emocje może ukazywać ludzka twarz.

Buziaki…

Fantastycznym przykładem zaznajomienia dziecka z rodzajami wyrażania emocji i mimiki twarzy jest gra „Buziaki Śmieszaki” Adamigo. Spośród 18 podzielonych na 3 części buziek wyrażających różne emocje maluch może ułożyć różne mimiczne kombinacje. Niekoniecznie pasujące do siebie części twarzy, wyrażające różne emocje, z pewnością rozbawią i zaciekawią maluszka. Ilość elementów gry gwarantują zabawę, która nigdy się nie nudzi, ponieważ istnieje ponad 5832 możliwości ułożenia różnych, najdziwniejszych min. Przeznaczona jest ona dla dzieci od trzeciego roku życia.