Dziecko w szkole podstawowej ma już znacznie większe umiejętności społeczne i motoryczne niż jeszcze kilkanaście miesięcy wcześniej. Oznacza to, że zaczyna inaczej spędzać czas – powiększa się gama aktywności, które rezolutny maluch ma ochotę wykonywać. Zazwyczaj na półkę trafiają ukochane do tej pory misie i inne atrybuty przedszkolaka, a przed dzieckiem pojawiają się nowe wyzwania.

To czas znajdowania nowych zainteresowań i odkrywania talentów, szukania mocnych i poprawiania słabych stron, czas kształtowania charakteru czy poznawania społecznych zasad. Ale to również wciąż czas beztroskiej zabawy oraz integracji z rówieśnikami, a zadaniem rodziców jest zapewnienie dziecku idealnych warunków do rozwoju. Jakie gry warto pokazać starszakowi? Dlaczego właśnie ta opcja będzie dobrym pomysłem? Poniżej kilka sprawdzonych propozycji!

Produkty znajdziesz w Asortimo – to porównywarka cenowa zrzeszająca setki sklepów i tysiące ofert z kilkudziesięciu kategorii.

Piłkarzyki

Ponadczasowa gra zręcznościowa, która umożliwia wcielenie się w całą piłkarską drużynę. Na rynku znajduje się wiele rodzajów stołów do piłkarzyków – w zależności od modelu mogą być przeznaczone dla czterech lub dwóch osób, a gdy akurat nie ma w pobliżu innych graczy, z powodzeniem dziecko może samo ćwiczyć precyzję podań czy obronę bramkarzem. To gra, która świetnie wyrabia refleks i koordynację oko-ręka, a w dodatku jest wspaniałą rozrywką integrującą wszystkich zaangażowanych w te piłkarskie rozgrywki w wersji stołowej. Mistrzostwa świata wcale nie potrzebują wielkich stadionów!

Szachy

Królewska gra logiczna, która obecnie przeżywa swój renesans. W szachy gra się wszędzie – w parkach, w szkolnych ławkach czy w pubach. Wielu psychologów dziecięcych uważa, że zajęcia szachowe w młodym wieku powodują ogromny wzrost umiejętności logicznych i analitycznych, co może mieć niebagatelny wpływ na późniejsze zainteresowania i osiągnięcia malucha. Najważniejszym plusem szachów jest to, że to nauka przez zabawę – bez nudy, za to z nutką intelektualnej, strategicznej rywalizacji.

Scrabble

Dzieci codziennie powiększają swój zasób słownictwa i to w takiej skali, o jakiej my, dorośli, możemy tylko marzyć. Jak możemy wesprzeć ten proces, jednocześnie nie przebodźcowując dziecka i nie zniechęcając go do nauki? Oczywiście poprzez różnego rodzaju gry – na przykład Scrabble, czyli nieustający hit sprzedażowy. Gra polegająca na zdobywaniu punktów poprzez tworzenie kolejnych słów z wylosowanych liter ma de facto dwa aspekty – pierwszy to znajomość słownika i zaskakiwanie przeciwników wysoko punktowanymi wyrazami, druga to umiejętność myślenia taktycznego i niedopuszczenia rywala do „lukratywnych” pozycji. Edukacyjna zabawa na długie godziny dla maksymalnie czterech graczy.

Tarcza i rzutki – dart dla dzieci

Trudno o lepsze ćwiczenie celności niż tarcza i rzutki. Zestaw bardzo łatwy do zamontowania, przynoszący masę frajdy i zapewniający wiele godzin rozrywki. Klasyka to mało powiedziane! Uwaga – rzutki z metalowym grotem nie są zalecane dla dzieci – plastikowa tarcza i plastikowe rzutki będą znacznie lepszym pomysłem, a ze względów bezpieczeństwa zabawa rzutkami powinna odbywać się pod opieką rodzica. W przypadku młodszych dzieci dobrym pomysłem może być rozpoczęcie przygody z dartem od materiałowej tarczy przeznaczonej do rzucania piłkami z powłoką z rzepami – jest to dużo bezpieczniejsze dla maluchów, a zapewnia tyle samo dobrej zabawy.

Kostka Rubika

Kostka Rubika to prawdziwe wyzwanie. Z tego powodu to gadżet przeznaczony raczej dla starszych dzieci – młodsze mogą dość szybko się znudzić. Na najwytrwalszych czeka jednak nagroda w postaci ogromnej satysfakcji. Przeciwnikiem tak naprawdę nie jest tu ruchomy sześcian ze ścianami w różnych kolorach, a stojącym za nim system – jednocześnie dziecinnie prosty i potężnie skomplikowany.

Porównanie cen gier i zabaw dla dzieci

Nie musisz daleko szukać dobrych ofert – wszystkie znajdziesz w porównywarce cen Asortimo.

Artykuł zewnętrzny