Narodziny dziecka to niezwykle wyczekiwany czas przez rodziców. Jest to okres pełen szczęścia i radości. Warto się na ten moment odpowiednio przygotować. Nie tylko psychicznie, ale równie z materialnie. Warto, jeszcze przed porodem, skomponować wyprawkę dla malucha. Kiedy zabrać się za szykowanie wyprawki? Co uwzględnić w wyprawce, a które produkty zostawić na później?

  1. Kompletowanie wyprawki — kiedy rozpocząć?
  2. Wyprawka dla noworodka — lista najpotrzebniejszych rzeczy
  3. Karmienie piersią, kąpiel noworodka i inne przedmioty, które warto mieć

Kompletowanie wyprawki — kiedy rozpocząć?

Rodzice różnie podchodzą do tematu kompletowanie wyprawki, a dokładniej do czasu rozpoczęcia tej czynności. Jedni chętnie robią to od samego początku, kiedy tylko dowiadują się, że zostaną rodzicami. Inni są ostrożniejsi, czekają na badania prenatalne, na wiadomość, że dziecko rozwija się prawidłowo. Są pary, które starają się przeczekać newralgiczny okres pierwszego trymestru, kiedy to wszystko może się zdarzyć z dzieckiem. Kiedy zacząć kompletować wyprawkę? Dobrze byłoby zabrać się za to w trzecim trymestrze, nawet w drugim, jeśli wszystko idzie zgodnie z planem. Na pewno nie warto zostawiać tego na okres po narodzinach, ponieważ wtedy sporo rzeczy będzie już potrzebnych.

Wyprawka dla noworodka — lista najpotrzebniejszych rzeczy

Wyprawka dla noworodka lista rzeczy potrzebnych tak małemu dziecku jest naprawdę spora. Przede wszystkim na tej liście znajdują się ubranka. Najkorzystniej wybierać takie, które zostały uszyte z naturalnych materiałów. Wyprawka niemowlaka to przede wszystkim body, pajacyki, śpioszki, czapeczki, spodenki, półśpiochy, skarpety, kombinezony, koszulki z krótkim rękawem. Na sam początek warto przygotować rozmiar 56-62 cm, gdyż dzieci rodzą się zazwyczaj w tym przedziale. Rzadziej mamy do czynienia z dziećmi mniejszymi lub znacznie większymi.

Skompletowanie wyprawki to również zorganizowanie rzeczy do pielęgnacji skóry dziecka. Przyda się też sporo pampersów, ponieważ pieluszkę należy zmieniać co karmienie. Warto wyposażyć się też w termometr, by kontrolować temperaturę dziecka po pierwszych szczepieniach.

Karmienie piersią, kąpiel noworodka i inne przedmioty, które warto mieć

Rzeczy potrzebne, by ubrać dziecko i je wypielęgnować to jedno, ale trzeba też mieć kilka akcesoriów dla mamy. Z pewnością przydadzą się butelki i smoczki, które ułatwią karmienie, czy nakładki na piersi, laktatory i kolektory pokarmu. Kompletując wyprawkę nie można zapomnieć o maści ochronnej, która ma dbać o pupę dziecka, by nie tworzyły się szkodliwe i bolesne odparzenia.