Dekoracje, które stworzą niepowtarzalny klimat w pokoju dziecięcym

Dzieci rosną, a ich potrzeby nieustannie się zmieniają. Rodzice powinni być świadomi tego, że ich pociechy w różnym wieku będą potrzebowały innego wyposażenia w swoim pokoju. Inaczej będzie umeblowany i udekorowany pokoik dla niemowlaka i kilkulatka, a inaczej dla dziecka w wieku przedszkolnym i szkolnym. Powinniśmy zawsze dbać o to, by dziecko czuło się w swoim pokoju bezpiecznie, komfortowo i aby jego wystrój zachęcał do zabawy, rozmaitych działań kreatywnych oraz do uczenia się. To bardzo istotne. Część rodziców postanawia skorzystać z gotowych projektów pokojów ponieważ pragną zapewnić dziecku rozwiązania optymalne. Nie wszyscy jednak możemy sobie na to pozwolić. Po tym jak sporządzimy dokładny, funkcjonalny plan pokoju i dobierzemy właściwe meble przychodzi czas najprzyjemniejszy, a więc dekorowanie pokoju dziecięcego.

Ogólne zasady dekorowania wnętrza dla dzieci – na co należy zwracać szczególną uwagę?

Bardzo wiele zależy od tego, jak prezentuje się umeblowany pokój bez dekoracji. Jeżeli zdecydowaliśmy się na atrakcyjne, barwne tapety, czy też ozdobne malowidła ścienne to wówczas do dodatkowego ozdabiania pokoju należy podchodzić z pewną rezerwą. Najlepiej sprawdzą się wówczas dekoracje o stonowanej kolorystyce. Pokój dziecięcy w żaden sposób nie odbiega od ogólnych norm związanych z urządzaniem wnętrz. Owszem, może być w tym miejscu bardzo kolorowo i spora ilość interesujących przedmiotów jest nawet wskazana, ale całość stylizacji powinna harmonijnie ze sobą współgrać. Należy bezwzględnie dbać o to, by pokoik dziecka nie był urządzony zbyt surowo. Dzieci powinny spędzać bowiem czas w kreatywnym i jednocześnie przytulnym pomieszczeniu. Zbyt minimalistyczne urządzenie pokoju może wpływać na ograniczanie wyobraźni dziecka i przede wszystkim będzie to miejsce nieatrakcyjne dla naszej pociechy. A tego przecież nie chciałaby nawet mama, dla której jasne, przestronne i surowe pomieszczenia są wnętrzarskim priorytetem. Jednym słowem, aby pokój dziecięcy był przytulny musi wręcz się w nim sporo dziać. Zadaniem rodziców jest takie skomponowanie ze sobą tej różnorodnej całości, by ostateczny efekt był jednocześnie przyjemny dla oka.

Z czego absolutnie nie można rezygnować?

Poszukując odpowiednich ozdób do pokoju dziecięcego należy głównie skoncentrować się na dwóch miejscach. Będzie to okolica łóżka oraz przestrzeń przy biurku. Na co dzień łóżko powinno być okryte miękkim pledem oraz wieloma, miękkimi, dekoracyjnymi poduszkami. Nie może też oczywiście zabraknąć ulubionych maskotek. Warto pomyśleć o zamontowaniu przytulnych paneli ściennych przy łóżku oraz baldachimu. Ścianę przy miejscu do spania ozdobić można fotografiami lub dziecięcymi rysunkami oprawionymi w ramki. Przestrzeń z biurkiem powinna być udekorowana elementami pomagającymi w organizacji, które jednocześnie będą zachęcać dziecko do nauki i prac kreatywnych. Na ścianie koło biurka nie może więc zabraknąć użytecznych organizerów, praktycznych półek z miejscem na kredki, a także tablic kredowych i magnetycznych. 

Zdjęcia – element obowiązkowy we wszystkich pokojach dziecięcych

Pamiątkowe, ulubione fotografie to jedne z najistotniejszych ozdób, których nigdy nie może zabraknąć w pokojach dziecięcych. Dzieci uwielbiają oglądać swoje podobizny sprzed lat. W otoczeniu zdjęć, które ukazują najbliższe im osoby, dzieci czują się raźniej, bardziej komfortowo, bezpieczniej, łatwiej zasypiają, uspokajają się i są nawet bardziej chętne do odrabiania zadań domowych. Dzięki fotografiom pokój niemal w magiczny sposób zamienia się ze statycznej przestrzeni na tętniące życiem, dynamiczne pomieszczenie, które przywołuje najpiękniejsze wspomnienia. Fotografie niezwykle pozytywnie wpływają na rozwój dziecka, uczą ogólnej wrażliwości, empatii i wspomagają rozwój wyobraźni. Nie chodzi o to, by zdjęcia zdominowały pokój dziecięcy. Powinny one stanowić subtelny, aczkolwiek zwracający uwagę dodatek. Świetnym pomysłem jest zaprezentowanie fotek pokazujących rozwój dziecka na przestrzeni ostatnich lat. Na zdjęciach powinny znajdować się również osoby bliskie dziecku, a więc rodzice, dziadkowie, ciocie, wujkowie. Fotografie mają kojarzyć się dziecku tylko z najprzyjemniejszymi wspomnieniami. Mogą to być na przykład zdjęcia z rodzinnych wakacji, z okresów świątecznych, czy też wspomnienia świetnej zabawy.

Jak zaaranżować fotografie w pokoju dziecka?

Bardzo popularne są zdjęcia w ramkach, umieszczane na ścianie jedno obok drugiego. W ten sposób tworzyć można rozmaite kompozycje stylistyczne. Fotografie w atrakcyjnych ramkach można również umieszczać na półkach lub na biurku. Interesującą opcją jest uczynienie ze zdjęcia jednej z podstawowych dekoracji w pokoju. Pokaźnych rozmiarów fotoobrazy przeznaczone są do ozdobienia centralnego miejsca na ścianie. Można je komfortowo zamawiać online, bez wychodzenia z domu. W pokojach o klimacie retro idealnie prezentują się czarno-białe zdjęcia drukowane na deskach sosnowych. Dostępne są również tak zwane fotolistwy oraz plakaty o przeróżnych rozmiarach. Bardzo popularne są fotoobrazy drukowane na płótnie, a także atrakcyjne kolaże złożone z kilku fotografii. Wybierać można ponadto spośród plakatów samoprzylepnych, a także tych na utwardzanej piance. Półkę lub biurko doskonale dekorować będzie również oryginalna CEWE Fotoksiążka KIDS. Zdjęcia w książce wydrukowane są na grubych, zaokrąglonych stronach spiralnie bindowanych. Dzięki temu fotoksiążka śmiało może trafić w ręce także najmłodszych dzieci, przyczyniając się do ich rozwoju motorycznego oraz do rozbudzania pamięci. Dziecku spodobają się z pewnością też ozdobne kubki z pamiątkowym zdjęciem z wakacji oraz pluszowe misie ubrane w koszulki z fotografią. Bestsellerem są miękkie, dekoracyjne poduszki na łóżko ozdobione ulubioną fotką.Brak komentarzy

Skomentuj