Wielu rodziców spędza wolny czas weekendowy w domu, troszcząc się o to, by ich dzieci się nie nudziły. Nowe scenariusze zabaw, gadżety i przedmioty są tylko pretekstem do tego, by dziecko rozwijało się w prawidłowy sposób. Warto jednak pamiętać, że dopiero wspólnie spędzony czas z rówieśnikami jest najlepszą z okazji do tego, by rozwijać swoje zmysły i umiejętności poznawcze. Zainwestuj w solidnie wyposażony plac zabaw, na którym wszystkie elementy będą atestowane i bezpieczne.

Nic tak nie rozwija dziecka, jak czas spędzony w gronie koleżanek i kolegów. I nie muszą to być znajomi z przedszkola, rodzina lub sąsiedzi, bo małe dzieci bardzo szybko nawiązują nowe znajomości także podczas zabawy na okolicznych placach zabaw. Na co zwrócić uwagę, gdy wybieramy się na taki małpi gaj?

Dobrze wyposażony plac zabaw dla dzieci – sprawdź co powinien zawierać

Aby mieć pewność, że dziecko bawi się w bezpiecznym i dostosowanym do jego potrzeb miejscu koniecznie należy zapoznać się z podstawowym wyposażeniem różnorodnych placów zabaw. Tutaj na pewno nie powinno zabraknąć zjeżdżalni, ścianki wspinaczkowej, czy piramidy ze sznurów, po której nieco starsze dzieci mogą się już swobodnie wspinać.

Dobrze wyposażony plac zabaw to przecież nie tylko piaskownica i huśtawka, w której bawią się maluchy. Tutaj nie powinno zabraknąć takiego wyposażenia, które rozwija zdolności sportowe i manualne dziecka. Tory zręcznościowe, tunele, drabinki i ścianki zachęcają dzieci do poruszania się, wykonania różnych sprawności i w rezultacie poprawiają ich kondycję. W dzisiejszym społeczeństwie, które na co dzień zmaga się z nadwagą to bardzo istotne i ważne.

Plac zabaw, a rozwój emocjonalny dziecka

To prawda, że dzieci najwięcej uczą się od swoich rówieśników, a przez to, bardzo często domagają się wspólnie spędzonego czasu. Im dziecko częściej spędza czas ze znajomymi, poznaje nowych kolegów i koleżanki tym w większym stopniu uczy się empatii, sztuki dzielenia i zaznajamia z podstawowym zachowaniem etycznym. Jeśli zatem chcesz, by Twój maluch miał pełną świadomość tego, jak współtworzyć relacje z rówieśnikami to zabieraj go na miejski plac zabaw najczęściej, jak to tylko możliwe.

A co z domowym placem zabaw? Czy warto?

Oczywiście, że tak. Jeśli posiadacie wystarczająco duży ogród, w którym można zaadaptować miejsce na zabawę dla dzieci to warto pomyśleć o nawet niedużym, a subtelnym placu wyposażonym w urządzenia zręcznościowe. Tutaj na pewno sprawdzi się tor przeszkód dla dzieci, domek zabaw, czy zjeżdżalnia. Oczywiście wykończenie takiego placu zabaw warto dopasować do wieku swoje pociechy.