Fotelik samochodowy jest jednym z najważniejszych elementów wyprawki dla nowego członka rodziny. Warto o jego zakupie pomyśleć jeszcze przed pojawieniem się dziecka na świecie, gdyż po raz pierwszy będzie potrzeby przy wyjściu ze szpitala.  W ten sposób będzie można w sposób bezpieczny przetransportować dziecko do domu. To obowiązkowy element podróży samochodem. Przewożenie dziecka bez fotelika jest zabronione i niebezpieczne. To na jaki fotelik zdecydują się rodzice może zaważyć na zdrowiu i życiu dziecka. Dlatego warto dobrze przemyśleć tę decyzję.

Podchodząc do zakupu fotelika dla noworodka po raz pierwszy można kompletnie nie mieć pojęcia, na co zwrócić uwagę. Dlatego poniżej krótki poradnik dla przyszłych rodziców, jak wybrać fotelik dla niemowlaka, by był bezpieczny i komfortowy.

Pierwszy fotelik dla noworodka powinien być dla dzieci o wadze 0-13 kg 

Fotelik o tym przedziale wagowym jest przeznaczony dla dzieci od urodzenia do około pierwszego roku życia. Pierwsze foteliki przypominają swym kształtem łupinę. Posiadają wygodny pałąk służący do wygodnego przenoszenia fotelika wraz z dzieckiem. W ten sposób spokojnie można dziecka zapakować w fotelik w domu i razem z nim przenieść go do samochodu. To również świetna opcja do zamontowania na stelażu wózka. Dzięki czemu w łatwy sposób można przetransportować dziecko, bez konieczności przekładania go do wózkaDecydując się na fotelik dla noworodka w tym przedziale wagowym rodzic ma zapewniony bezpieczny przejazd dziecka przez pierwsze 12 miesięcy. Na rynku dostępne są również foteliki samochodowe w przedziale wagowym 0-18 kg. Jednak ich kąt nachylenia nie jest dostosowany dla dzieci od urodzenia. Producenci zalecają, by korzystały z nich dzieci siedzące, czyli minimum półrocznych.

Fotelik do jazdy tyłem do kierunku jazdy 

Taki sposób montażu fotelika jest najbezpieczniejszy. Dlatego niemowlęta powinny być przewożone tyłem do kierunku jazdy (najlepiej, by tak było do 3 roku życia). Podczas zderzenia czołowego na ciało dziecka oddziaływają ogromne siły. Dziecko jadące przodem do kierunku jazdy jest wyrzucane do przodu niczym w katapulcie. W ten sposób może dojść do uszkodzenia odcinka szyjnego kręgosłupa. Natomiast dziecko jadące tyłem do kierunku jazdy jest wgniatane w fotel. Dzięki czemu oddziałujące siły rozkładają się na szerszej płaszczyźnie.

Wyniki testów zderzeniowych 

Chcąc wiedzieć, jak dany fotelik wypada na tle innych warto zapoznać się z wynikami testów zderzeniowych. Do najbardziej popularnych należą ADAC oraz OEAMTC. Warto brać pod uwagę foteliki, które otrzymały 4 lub 5 gwiazdek. Jednak należy pamiętać, że testy nie określają jedynie bezpieczeństwa. Na ogólną ocenę składają się również takie parametry jak jakość wykorzystanej tkaniny, czy łatwość montażu.

Sposób montażu fotelika samochodowego

Foteliki dla noworodków można montować w samochodzie na dwa sposoby: za pomocą pasów lub bazy isofix. Pierwszy sposób wymaga odrobiny wprawy, ponieważ trzeba w odpowiedni sposób przeciągnąć pasy bezpieczeństwa, a sam fotelik musi znajdować się pod odpowiednim kątem. Z dostępną bazą isofix sprawa jest o wiele prostsza. Wystarczy umieścić fotelik na bazie zamontowanej na stałe w aucie. Jest to o wiele wygodniejsze sposób montażu. Baza informuje, czy fotelik został zamontowany poprawnie i nie ma miejsca na błędy jak w przypadku montowania pasami.

Trzypunktowe lub pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa

W pierwszym foteliku dla noworodka, dziecko jest zapinane przez jego wewnętrzne pasy. Mogą być trzypunktowe lub pięciopunktowe. W wersji z 5-punktowymi pasami dziecko jest przypinane pasami naramienny mi oraz dwoma pasami biodrowymi. Wszystkie pady łączą się ze sobą w jednym punkcie zapinanym klamrą. Pasy 5-punktowe lepiej chronią dziecko podczas wypadku. Z tego powodu warto zdecydować się na fotelik z bardziej rozbudowanym systemem pasów. Dostępne są w ofercie https://www.besafe.com.pl.

Specjalna wkładka dla noworodka 

Dla dzieci zaraz po urodzeniu warto wybrać fotelik z dobrze wyprofilowaną wkładką dla noworodków. Wkładka zapewnia dziecku bardziej płaską powierzchnię podczas podróży, a przez to dodatkowy komfort. Zapobiega to opadaniu główki dziecka. Decydując się na zakup fotelika dla niemowlaka warto, w tym celu odwiedzić specjalistyczny salon z fotelikami. Sprzedawca pomoże odpowiednio dopasować fotelik do posiadanego samochodu.