Wybór zabawki dla najmłodszych dzieci to nie lada wyzwanie. Najważniejszą kwestią będzie w tym wypadku dopasowanie odpowiedniej zabawki do wieku dziecka, dzięki czemu możemy mieć pewność, że przedmiot będzie odpowiadał poziomowi rozwoju, na jakim obecnie znajduje się maluch. W innym wypadku możemy kupić zabawkę, z której dziecko już wyrosło lub która będzie musiała czekać na osiągnięcie przez nie konkretnych umiejętności.

Wybór zabawki dla najmłodszych dzieci, na co się zdecydować?

Aby sprawić dziecku wyjątkowy prezent, powinniśmy wziąć pod uwagę funkcje i przeznaczenie danej zabawki. W przypadku kilkulatków warto też zastanowić się nad konkretnymi zainteresowaniami. W poniższym artykule podpowiemy, na jakie zabawki warto postawić, rozglądając się za odpowiednim prezentem dla dziecka.

Zabawki od pierwszych dni

W przypadku najmłodszych dzieci, które nie potrafią jeszcze siedzieć czy manipulować przedmiotami, dobrym rozwiązaniem będzie wybór kolorowej karuzeli, którą można zawiesić nad kołyską dziecka. Zabawka pozwoli ćwiczyć wzrok dziecka, pozwalając na skupienie go w jednym punkcie. Dzięki interesującym kolorom i kształtom uwaga niemowlęcia będzie skupiała się na otaczającym go świecie, zaraz po przebudzeniu. Karuzele: „Skarby oceanu”, „Leśna kraina”, „Zabawa na łące”, „Świat małej księżniczki” i inne, zostały zaprojektowane z myślą o dostarczaniu miłych doznań najmłodszym dzieciom. Dobierz odpowiednie kolory, które będą pasowały do pokoiku dziecka.

Zabawki 0-1

Świetnym pomysłem dla dzieci, które potrafią już manipulować obiektami i utrzymywać przedmioty w rączkach będą zabawki sensoryczne oraz interaktywne miękkie książeczki, z których pomocą niemowlęta mogą poznawać świat. Różnokolorowe zabawki sensoryczne pozwalają rozwijać zmysł wzroku, słuchu oraz dotyku. Zabawki wykonane są z bezpiecznych dla maluszka materiałów, dlatego dobrze sprawdzą się w przypadku ząbkujących dzieci. Maluszek może swobodnie chwytać i manipulować zabawką, ucząc się świata na zasadzie prób i błędów. Tego typu zabawki są wytrzymałe na wstrząsy i spokojnie mogą upaść, nie rozpadając się na kawałki.

Zabawki charakteryzują się różnorodnością kolorów i struktur, a każdy z elementów ma swoje osobne przeznaczenie np. jedna strona zabawki będzie śliska a druga szorstka. Przedmioty wydają wesołe dźwięki np. grzechocą w momencie gdy dziecko nimi potrząsa lub imitują konkretne odgłosy, po naciśnięciu konkretnego przycisku. Miękkie książeczki sprawią, że maluch będzie mógł nimi swobodnie manipulować, bez obawy o pęknięcia czy rozerwanie na małe elementy. Zabawki stymulują rozwój dzieci, pozwalając im na naturalną i w pełni bezpieczną naukę.

Zabawki 1-3

W przypadku młodszych dzieci, które cały czas intensywnie się rozwijają, warto postawić na zabawki edukacyjne. Dzieci, które ukończyły roczek, potrafią już całkiem sporo. Dobrym pomysłem na prezent mogą okazać się miękkie lalki do ubierania, dzięki którym maluch uczy się tej trudnej sztuki, dopasowując konkretne elementy garderoby zgodnie z ich przeznaczeniem.

Kolorowe zabawki edukacyjne takie jak „Nakarm wieloryba”, „Słonik sorter” czy „Kolorowa zjeżdżalnia z piłeczkami” pozwalają manipulować kształtami, uczyć się ich i dopasowywać odpowiednie elementy do poszczególnych otworów. Zestaw „Mini Chef” przypadnie do gustu wszystkim małym amatorom zabaw kulinarnych, którzy dzięki starannie wykonanym elementom będą mogli bawić się w przyrządzanie wyśmienitych potraw. Ciekawą propozycją dla każdego kilkulatka będą kolorowe klocki z historyjkami pozwalające na rozwój wyobraźni i zabawę w tworzenie kreatywnych opowieści. Specjalnie dla rocznych dzieci została stworzona seria Małego Odkrywce. Zabawki z tej serii to interaktywni przyjaciele twojego maluszka, których rozmiary dostosowane są do wielkości dłoni dziecka. Zabawki zapewniają zrównoważony rozwój, odpowiadając umiejętnościom, które już zdobyło dziecko i pozwalając je doskonalić.

Zabawki +3

W przypadku dzieci, które ukończyły już trzeci rok życia, możemy postawić na nieco bardziej skomplikowane rozwiązania. W tym wypadku dobrze sprawdzą się zabawki, które pozwolą wcielić się dziecku w konkretne role lub ćwiczyć poszczególne umiejętności. „Zabawkowy zestaw małego lekarza w walizce” lub „Zabawkowy zestaw kosmetyczny w walizce” pozwolą dzieciom na zabawę w świat dorosłych, dzięki czemu poszerzą one swoją wiedzę na temat otaczającego ich świata i poznają tajniki wykonywanych przez dorosłych zawodów. „Gigantyczna ciężarówka, jeździk” wykonana z mocnego i wytrzymałego tworzywa to świetna zabawka dla wszystkich małych fanów motoryzacji.

Z kolei klocki magnetyczne, edukacyjne tablice i inne gry pozwalają rozwijać umiejętności konstrukcyjne oraz zdolność logicznego myślenia. Dopasuj zabawkę do umiejętności obdarowywanego dziecka i pozwól mu na długie godziny wyśmienitej zabawy. Zajrzyj na stronę sklepu, gdzie dystrybutor zabawek dla dzieci ma swoją ofertę.