Większość osób dorosłych nie zastanawia się nad tym co to są dziesiątki i czym się różnią od jedności. Jestem również niemal pewna, że spora część miałaby problem z prawidłową odpowiedzią, bo niby jest to proste i rozumie się samo przez się. Czy aby na pewno? Czy potrafimy w sposób prosty i logiczny wyjaśnić to małemu człowiekowi? Musimy sobie uzmysłowić, że wiedza ta jest niezbędna do tego, aby dziecko nauczyło się prawidłowo i szybko dodawać, odejmować proste liczby w pamięci. Chciałabym więc pokazać jak w sposób prosty wytłumaczyć dziecku to zagadnienie i je z nim przećwiczyć.

Pamiętajmy że w każdej liczbie dwucyfrowej istotne jest w którym miejscu stoi dana liczba, albowiem od miejsca zależy jej znaczenie. Skąd wiemy że liczbę 28 należy przeczytać jako dwadzieścia osiem  a nie np. osiemdziesiąt dwa? Naukę dodawania należy więc zacząć od opanowania liczb jedności a są to liczby jednocyfrowe czyli: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9. W liczbach dwucyfrowych pojawia się już pojęcie dziesiątek, tak więc w liczbie 36 cyfra 6 jest cyfrą jedności bo stoi na pierwszym miejscu od końca, natomiast cyfra 3 oznacza dziesiątki, bo stoi na drugim miejscu od końca (trzy dziesiątki to inaczej 10 + 10 + 10 = 30). W liczbach 10, 20, 30, 40 …. cyfra 0 (zero) oznacza, że nie ma jedności, albowiem pierwsze miejsce od końca jest puste.

pobierz jedną kartę pracy z przykładowym ćwiczeniem >>>

Jeśli chcecie aby wasze dziecko utrwaliło znajomość dziesiątek i jedności zapraszam do specjalnie przygotowanych ćwiczeń na kartach pracy, dzięki którym nauka będzie przyjemnością. Przygotowane przez nas ćwiczenia, widoczne poniżej, są dostępne w formie pdf-u w cenie 10 zł  (12 stron A4). Zainteresowanych zapraszam do kontaktu: kontakt@zabawydladzieci.com.pl, lub do skorzystania z koszyka.


 

Zapraszam również do kolejnego wpisu:

Dziesiątki i jedności – ćwiczenia, matematyka dla drugoklasisty