Fauna to wspaniała gra dla dzieci i dorosłych, która jest przyjemną rozrywką, a jednocześnie rozwija wiedzę z zakresu znajomości zwierząt jak i geografii świata. A wszystko za sprawą 180 dwustronnych kart ze zwierzętami, książeczki z opisami wszystkich 360 zwierząt oraz dużej planszy z mapą całego świata.

Karty ze zwierzętami stanowią najważniejszą część Fauny – na górnej części kart zobaczymy nazwę zwierzęcia, jego wizerunek oraz informację na ilu regionach żyje i jakie jego cechy fizyczne są istotne. Te cechy oraz regiony gracze będą musieli w trakcie gry wybierać. Ile waży jeż, a ile pingwin? Gdzie żyje leniwiec a gdzie delfin? Jak długi jest ogon wilka?

Z takimi dylematami zmierzą się gracze, ale nie tylko znajomość zwierząt się w Faunie liczy (choć jest bardzo pomocna), bo Fauna nie jest quizem. Urozmaicają ją między innymi takie zasady:

  • punkty dostajemy nie tylko za poprawne odpowiedzi, ale również za odpowiedzi sąsiadujące z poprawnymi (ale mniej)
  • obstawiać można tylko po jednym znaczniku naraz (należy podjąć decyzję czy najpierw stawiać na wielkość, wagę a może region)
  • złe obstawianie doprowadza do zmniejszenia liczby znaczników i zmniejsza nasze szanse w następnej rundzie.

Powyższe zasady te czynią z Fauny grę wyjątkową, jest ona dzięki temu czymś więcej niż tylko grą edukacyjną, gdyż dochodzą dodatkowe decyzje, możliwość sugerowania się odpowiedziami innych graczy, rozważania kolejności w jakiej obstawiać, ponoszenia ryzyka.

Dużym plusem Fauny jest możliwość zagrania zarówno we dwie osoby jak i w większym gronie. Grać można wg instrukcji od 2 do 6 graczy, ale dorabiając dodatkowe znaczniki łatwo rozszerzyć tę liczbę o kolejne osoby.

Walor edukacyjny też ma znaczenie. Do gry dołączona została książeczka, w której opisane są wszystkie 360 zwierząt, które można zobaczyć na kartach gry. Liczba zwierząt jest ograniczona, ale podczas jednej gry używa się zazwyczaj tylko kilku, czasami kilkunastu, więc na ponad 40 gier powinno starczyć zwierząt bez powtarzania. Same zwierzęta są podzielone na łatwiejsze oraz trudniejsze, co umożliwia dostosowanie gry do wieku i wiedzy grających. Plusem może być też mapa świata, dzięki której dzieci nauczą się nie tylko zwierząt, ale również kontynentów, mórz, oceanów i regionów świata.

fauna1

PLUSY

+ Bardzo łatwe zasady i intuicyjna punktacja.

+ Gra jest edukacyjna, ale nie jest quizem.

+ Nawet nie znając się na zwierzętach ma się z tej gry dużo zabawy.

+ Można grać od 2 do 6 osób.

+ Posiada łatwiejszy i trudniejszy zestaw zwierząt.

+ Do gry dołączono książeczkę z opisami wszystkich zwierząt.

MINUSY

– Ograniczona liczba zwierząt – co prawda jest ich bardzo dużo (360), więc problem dotyczy tylko bardzo częstego grania.

– Wymaga dużo miejsca, by zagrać.

Podsumowując: jeśli szukasz niebanalnej gry edukacyjnej, która zaciekawi nastoletnie dziecko, to gra Fauna jest świetnym wyborem nie tylko dla miłośników zwierząt.

Opis gry przygotowany przez www.ZamorskieKoloni