Rodzice planujący inwestycję w przydomowy plac zabaw w ogrodzie często zastanawiają się z czego powinien się on składać. Otóż jednym z najważniejszych jego elementów obok piaskownicy, czy zjeżdżalni jest huśtawka.

Warto w swoim placu zabaw umieścić huśtawkę, nawet jeżeli nasz ogród nie jest zbyt duży, a miejsce na zaplanowanie placu zabaw ograniczone. Zapraszamy do zapoznania się z zaletami huśtawki – tak z punktu widzenia malucha, jak i jego rodziców oraz z tym jakie miejsce powinna ona zajmować w przydomowym placu zabaw.

Huśtawka – naprawdę trudno wyobrazić sobie plac zabaw bez niej

Czy jesteście w stanie wyobrazić sobie plac zabaw bez huśtawki? Nam przychodzi to z trudem. Wśród zalet tego elementu placu zabaw warto wymienić:

  • sprawdza się dla dzieci w różnym wieku – dla najmłodszych można zastosować specjalne siedzisko, które uniemożliwia wypadnięcie z huśtawki, dla starszaków sprawdza się standardowe siodełko, dostępne są też huśtawki spełniające warunki dla dzieci niepełnosprawnych;
  • nie zajmują wiele miejsca – nie potrzeba dużo przestrzeni, aby wygospodarować miejsce dla huśtawki;
  • zabawa dla wszystkich członków rodziny – huśtawki są uniwersalne, z chęcią skorzystają z nich nie tylko dzieci, ale również dorośli – dla nich też będzie to relaksująca czynność;
  • duży wybór modeli i wariantów – wystarczy wspomnieć o tym, że huśtawka może być wisząca, popularne są również huśtawki na sprężynach, a wariantów jest znacznie więcej.

Jednak sama huśtawka to nie wszystko

Huśtawka jest w stanie zapewnić maluchowi mnóstwo frajdy, jednak sama huśtawka szybko się mu znudzi. Warto więc pomyśleć także o innych elementach w przydomowym placu zabaw.  przewidzieć umieszczenie na nim także innych elementów. Nawet, jeśli nie dysponujecie Drodzy Rodzice w swoim ogrodzie dużą ilością miejsca na wygospodarowanie przestrzeni na plac zabaw, zawsze istnieje możliwość zaprojektowania go tak, aby znalazło się tak kilka elementów.

Na placu zabaw oprócz huśtawki powinny znaleźć się także takie elementy jak:

  • piaskownica – nie zajmuje wiele miejsca, poza tym nie sprawia kłopotów w utrzymaniu, a dla dzieci, zwłaszcza tych młodszych jest nie lada frajdą;
  • zjeżdżalnia – jeżeli plac zabaw składa się z huśtawki, piaskownicy i zjeżdżalni, jest już niemal kompletny i Wasza pociecha będzie w nim chętnie spędzać czas i nie będzie się nudzić.

Warto postawić na indywidualny projekt placu zabaw w ogrodzie

Huśtawka jest niezbędnym elementem każdego placu zabaw. Lecz sama huśtawka to za mało. Jeżeli zatem planujecie urządzić w przydomowym ogrodzie plac zabaw dla swojego dziecka, czy dzieci, warto rozplanować umieszczenie w nim różnych elementów. Mniejsze wyzwanie stanowi zaprojektowanie placyku w dużym ogrodzie. Jednak czasami przydomowy ogródek nie jest duży – wówczas rozplanowanie w im placyku zabaw stanowi większe wyzwanie dla Rodziców.

Ważnym aspektem w planowaniu przydomowego placu zabaw jest również to jak dopasować plac zabaw i poszczególne jego elementy do wieku dziecka, jego potrzeb ruchowych i Waszych osobistych oczekiwań. To wszystko oczywiście w przewidzianym, dostępnym przez Was Drodzy Rodzice budżecie.

Aby przeczytać więcej na temat, dlaczego huśtawka jest niezbędnym elementem każdego placu zabaw i jaką huśtawkę wybrać do swojego przydomowego placu zabaw zapraszamy na stronę Place-zabaw.com. Dowiesz się tam również, jak rozplanować plac zabaw w ogrodzie w zależności od jego przestrzeni, jaką dysponujecie w tym celu jakie elementy tam umieścić.