Jesienne dni, które stają się coraz krótsze i chłodniejsze, zachęcają do tego, a w kreatywny sposób spędzać czas z swoją pociechą. Jednak każdy rodzic z pewnością wie, że zainteresowanie dziecka jakąś aktywnością wcale nie jest łatwym zadaniem. Co więc zrobić, żeby maluch chętnie spędzał czas w domu, ale nie przed telewizorem czy ekranem komputera, ale właśnie na kreatywnych zabawach?

Ciekawych form wspólnego spędzania czasu jest mnóstwo, a wiele inspirujących pomysłów można znaleźć w Internecie, np. tutaj: http://www.osesek.pl/wychowanie-i-rozwoj-dziecka/zabawy-dla-dzieci.html. My też podpowiemy, w co się bawić z dzieckiem, nie tylko podczas długich, jesiennych wieczorów. Nieocenioną zaletą wielu zabaw jest korzystny wpływ na rozwój malucha – na jego kreatywność, zdolności manualne i plastyczne, a nawet naukę współdziałania.

Kulinarne wyczyny w kuchni

Jeżeli wiek dziecka i jego umiejętności pozwalają na wspólne gotowanie, warto wykorzystać kuchnię jako plac zabaw, oczywiście z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Wspólnymi siłami można wyczarować smakowite ciasteczka albo kolorowe kanapki na kolację. W ten sposób dziecko nie tylko nauczy się współdziałania i poćwiczy zdolności manualne, ale też będzie miało ogromną satysfakcję z samodzielnie przygotowanych smakołyków. A im bardziej dziecko ubrudzone, tym szczęśliwsze, dlatego warto pozwolić mu na większa swobodę – rozsypywanie mąki na blacie, ubrudzenie się rozpuszczoną czekoladą czy udekorowanie kanapek w wymyślony przez siebie, nawet najdziwniejszy sposób.

Zabawy z masą solną

Któż nie pamięta jej z dzieciństwa? Masa solna to niemal magiczna substancja, która przy niewielkim nakładzie pracy pozwala wyczarować prawdziwe cuda. Przepis na tę szara masę jest banalnie prosty (szklanka mąki, szklanka soli, 125 ml wody), a jego realizacja przynosi wiele frajdy. Lepienie figurek z masy solnej to świetny pomysł na zabawy z dzieckiem, które rozwijają wyobraźnię i zdolności manualne. Alternatywą dla masy solnej może być zwykła plastelina.

Malowanie

Dzisiaj malować można dosłownie wszędzie i wszystko – ściany pokryte magiczną w oczach malucha farbą tablicową, specjalne kolorowanki w maksi rozmiarach, składane kartonowe domki i pałace wielkości dziecka. Taka aktywność doskonale rozwija wyobraźnię, kreatywność i zdolności plastyczne dziecka. Wystarczy wziąć do ręki kolorową kredę, flamastry, kredki albo farby i do dzieła! Konkurs na najbardziej barwny obraz można uznać za rozpoczęty.

Gry planszowe

Wystarczy dostosować rodzaj gry do wieku dziecka, aby spędzać całe wieczory na zdrowej rywalizacji. Chińczyk, warcaby albo grzybobranie to zaledwie 3 spośród mnóstwa pomysłów na zabawy z dziećmi, które z pewnością rodzice pamiętają jeszcze ze swojego dzieciństwa.

Raz, dwa, trzy – Baba Jaga patrzy

Stanie nieruchomo w jednej pozycji to nie lada wyzwanie dla malucha, które na pewno chętnie wykona, jeśli będzie ono w formie atrakcyjnej zabawy. Plusem takiej aktywności jest możliwość wspólnej zabawy w nieograniczonym gronie.

Klocki

Dla najmłodszych – nastawiane drewniane, piankowe albo dmuchane. Dla starszych dzieci – plastikowe, które pozwolą na budowanie gigantycznych wież i murów obronnych. Wystarczy wygospodarować nieco większą wolną przestrzeń na środku pokoju, aby maluch mógł w pełni oddać się nawet kilkugodzinnemu konstruowaniu najbardziej wymyślnych budowli.

Zabawy z dzieckiem w teatrzyk

Teatr cieni czy pacynek? Decyzja powinna być wspólna, podobnie jak wymyślenie scenariusza i stworzenie całej scenografii, łącznie z głównymi bohaterami. Warto zamieniać się rolami w taki sposób, aby raz dziecko, a raz rodzic był aktorem w tym najmniejszym na świecie teatrze.

Ozdoby do domu i podarunki dla najbliższych

Origami, wyklejanie kolaży albo projektowanie biżuterii z kolorowego makaronu to tylko kilka pomysłów na to, w co się bawić z dzieckiem przy użyciu przedmiotów, które każdy z pewnością ma w swoim domu. Im większą swobodę da się maluchowi w wymyślaniu ozdób, tym większą będzie miał satysfakcję z własnej pracy i więcej chęci do dalszego działania.

Eksperymenty

Kolorowe mikstury, tajemniczo wyglądające substancje i zaskakujące reakcje chemiczne to dla dziecka prawdziwa magią, którą można wyczarować przy pomocy zwykłej wody, barwników spożywczych i sody oczyszczonej. W Internecie można znaleźć mnóstwo „przepisów” na takie alchemiczne eksperymenty, które z pewnością zajmą malucha nawet na wiele godzin, a przy okazji mogą nauczyć go kreatywnego postrzegania świata.

Przebieranki

To jeden z najprostszych pomysłów, a jednocześnie najatrakcyjniejsza forma zabawy z dzieckiem. Każda mała dziewczynka marzy o tym, aby choć na chwilę założyć dorosłe ubrania swojej mamy, umalować usta pomadką i zmienić się w księżniczkę. Chłopcy natomiast chętnie przebiorą się za groźnego pirata albo dzikiego lwa z sawanny. Wystarczy puścić wodzę fantazji i dać maluchowi dużą swobodę w wybieraniu przebrań, aby na kilka godzin pozbyć kłopotu ze znalezieniem odpowiedzi na pytanie: „W co się bawić z dzieckiem?”.

Więcej informacji na www.osesek.pl