Wszyscy chyba pamiętamy niewielkie zeszyty, które zawierały kolorowanki dla dzieci, jakie w czasach peerelowskich można było kupić w każdym sklepie papierniczym lub kiosku z prasą. Produkowane, jak niemalże każde dobro w ówczesnych czasach, były dość surowe w swym wyrazie, raczej pozbawione polotu. Niemniej jednak przetarły szlaki dla dzisiejszych kolorowanek.

Czy kolorowanki dla dzieci mogą zastąpić Internet i telewizję?

Oczywiście, że tak! Kolorowanki dla dzieci łączą w sobie kilka aspektów, dzięki którym możemy wznieść umiejętności manualne naszych dzieci na wyższy poziom, łącząc wysiłek w nie włożony z rozwojem wyobraźni.

Jak dobrze wiemy, maluchy już od pierwszych dni w szkole uczą się posługiwania przyborami piśmiennymi i pracowicie rysują szeregi szlaczków, figur, które już niedługo będą stanowiły podstawę formowania pierwszych liter. Kolorowanki dla dzieci stanowią świetne uzupełnienie kształtujące ów warsztat. Poza tym, dzięki kolorowankom nasze dziecko łatwiej odnajdzie się też na zajęciach plastycznych, gdzie rysunek kredkami i malowanie farbkami pojawią się już na najbliższych zajęciach.

Kolorowanki dla dzieci – www.katarzynaduda.art

Kolorowanki dla dzieci jako sposób na rodzinne spędzanie czasu

Kolorowanki dla dzieci to także ten rodzaj aktywności, którą możemy naszemu dziecku podsunąć w godzinach wieczornych, gdy już wyszalało się na placu zabaw, w parku, a ma jeszcze troszkę energii. Te młodsze będą z pewnością wymagały subtelnego instruktażu – zresztą nasza pomoc techniczna może się tu przeistoczyć we wspólną, rodzinną zabawę. Zauważmy, że jeśli chodzi o budowanie więzi, kolorowanki dla dzieci razem wypełniane są tak samo wartościowe, jak np. wspólne budowanie z klocków czy gra planszowa z rodzicami.

W czym jeszcze pomocne są kolorowanki dla dzieci?

Umiejętnie wprowadzane kolorowanki dla dzieci to także jeden z efektywnych elementów nowoczesnej arteterapii. Przede wszystkim w tej, stosunkowo prostej, formie twórczości, dzieci mogą przepracować trudne emocje, jakie pojawiły się w ich życiu. Za pomocą kolorowanki dla dzieci lub rysunku mali podopieczni terapeuty są w stanie wyrazić doświadczenia, o których częstokroć nie są w stanie opowiedzieć dorosłym. Kolorowanki dla dzieci użyte w aspekcie terapeutycznym stanowią także podstawę do wyciszenia i uspokojenia dziecka, gdy inne metody zawodzą. Nie zapominajmy bowiem, iż w życiu dzieci także może zagościć stres, a jak wiemy antystresowe kolorowanki dla dzieci czy dorosłych z powodzeniem mogą wyciszyć rozchwiane emocje i wprowadzić szczyptę rozluźnienia i uspokojenia.