O tym, że najmłodsze dzieci chłoną wiedzę jak gąbka można usłyszeć niemal wszędzie. Rodzice maluchów sami mogą zaobserwować jak ich pociechy z dnia na dzień stają się mądrzejsze. Wystarczy kilka miesięcy, aby niemowlę nauczyło się raczkować, chodzić i podjęło pierwsze próby mówienia. Dlatego też wśród rodziców pojawił się trend edukacji najmłodszych dzieci. Coraz częściej na lekcjach angielskiego w szkołach językowych pojawiają się już kilkulatki.

Nauka i zabawa

W wieku przedszkolnym dziecko nie jest w stanie usiąść w ławce i uczyć się z książek. Jest to czas, gdy szkrab uczy się przede wszystkim przez zabawę. Tym samym nauczyciel języka obcego musi być bardzo elastyczny w swoich działaniach. Przede wszystkim musi umieć zainteresować dzieci. W przypadku kilkulatków nie jest to zadanie proste, stąd też najlepiej do tego celu wykorzystać wszystkie te elementy, które przyciągają uwagę dzieci w codziennym życiu. Nauka języka powinna opierać się przede wszystkim na zabawie, podczas której nauczyciel mówi do dziecka w języku obcym. Dzięki temu mały uczeń poznaje naturalne wykorzystanie języka obcego. Bywa, że zaczyna używać go naprzemiennie z językiem ojczystym.

Zabawki w nauce języka

Przedszkolaki są bardzo otwarte na naukę języka, ale same zabawy związane z piosenkami czy wierszykami często nie wystarczą. Aby zwrócić uwagę dziecka na dłużej konieczne są dodatkowe bodźce np. odpowiednio przystosowane zabawki. Do nauki języka świetnie nadają się wszelkiego rodzaju książki i karty obrazkami, które można oglądać i nazywać to, co na nich się znajduje. Ponadto do nauki można wykorzystywać np. pluszami, lalki a nawet klocki. Wyobraźnia dzieci jest nieograniczona, z czego nauczyciel powinien korzystać.

Filmy i nagrania

Coraz większa grupa lektorów korzysta również ze znanych dzieciom bajek w anglojęzycznych wersjach. Szkoła Języka Angielskiego w Gdyni wykorzystuje m.in. bardzo lubianą przez dzieci Świnkę Peppę. Tego rodzaju animacje mają co najmniej kilka zalet. Przede wszystkim są bardzo proste a narrację i dialogi może zrozumieć każdy, ponieważ wynikają one z sytuacji widzianych na ekranie. Ponadto Peppa już od kilku lat jest jednym z najbardziej lubianych bohaterów kreskówek. Oczywiście nie jest to jedyna animacja, z której korzystają nauczyciele języka a tylko jedna z wielu. Wykorzystywane filmy i nagrania powinny być dostosowane do konkretnej grupy dzieci. Nauka języka angielskiego w wieku przedszkolnym to doskonały pomysł. Dzieci w naturalny sposób poznają nowe słowa i gramatykę a dodatkowo nie mają tremy przed posługiwaniem się językiem obcym. O ile to tylko możliwe warto zapisać malucha na zajęcia językowe >>>.