Jak urządzić wspólny pokój dla dzieci?

Wielu rodziców boryka się z problemem aranżacji wspólnego pokoju dla swoich dzieci. Pogodzenie dwóch, często różnych charakterów maluchów może być nie lada wyzwaniem dla opiekunów. Dla rodzin z małym mieszkaniem dodatkowym kłopotem może być również mały metraż, który pozbawia wnętrza wielu rozwiązań. W takich wypadkach opiekunowie muszą uwzględnić potrzeby obojga dzieci. Jak zatem urządzić dla nich wspólny pokój aby mogły uczyć się i bawić bez kłótni?

Wiek ma znaczenie
Rodziny wychowujące dzieci w różnym wieku muszą przede wszystkim nauczyć swoje pociechy kompromisu i stworzyć wspólny grafik z konkretnym rozkładem zajęć. Jeśli mówimy o małym pokoju z jednym miejscem do nauki, trzeba mieć na uwadze, aby przystosować biurko do potrzeb obojga pociech. Każde z dzieci powinno mieć swoje krzesło, które jest dopasowane do wzrostu. Dobrym rozwiązaniem jest również regulowane biurko lub takie z nadstawką. Wiele aranżacji pokojów dziecięcych w małych mieszkaniach zakłada stworzenie jak największej przestrzeni do nauki kosztem miejsca do wypoczynku. Typowym przykładem praktycznego zastosowania na powiększenie pokoju jest wprowadzenie łóżek piętrowych. Zaoszczędzony obszar można wykorzystać na ustawienie drugiego biurka lub szafy na ubrania.

Ważną sprawą przy doborze mebli jest również różnica wieku. Im większa, tym trudniej jest dobrać nie tylko dodatki ale również pogodzić różne potrzeby rodzeństwa. Czasami w przypadku pociech, gdzie różnica wieku wynosi kilka lat rozmiar mebli może znacznie utrudniać planowanie wnętrza. Dzieci w końcu wyrastają z mniejszych łóżek i materacy a rodzice muszą przygotować się na zakup większego mebla. Dlatego najlepszym wyborem jest zastosowanie dwóch łóżek przystosowanych do wzrostu każdego dziecka. Gdy mniejsze podrośnie, przejmie mebel po starszym. Niestety takie rozwiązanie wiąże się z dużymi kosztami i wymianą dodatków co kilka lat. Inną metodą na rozstrzygnięcie kłopotu z różnicą we wzroście dzieci, jest zakup dwóch łóżek o takich samych wymiarach.

Razem a jednak osobno
Jeśli układ mieszkania nie pozwala rodzicom na rozdzielenie pokoju dla dzieci na dwa obszary i zaznaczenie wyraźnych granic między nimi, to zaaranżowanie przestrzeni jest o wiele trudniejsze. Warto zastanowić się, czy pociechy nie mają wspólnych pasji lub nie lubią tych samych bohaterów filmów czy komiksów. Tematyczne pokoje są dużym ułatwieniem dla aranżacji wspólnego pokoju dla dzieci.

Rozdzielanie pokoju na dwa obszary może wprowadzić chaos i brak spójności w całym wnętrzu. Zwłaszcza, gdy jedno z pociech lubi ciemne kolory a drugi jasne. Na szczęście takie różnice można skutecznie zamaskować. Wystarczy zastosować w obu przypadkach dodatki, które będą wzajemnie się uzupełniać. W ciemniejszej części można wprowadzić jasność przez zastosowanie krzesła czy półek w kremowych kolorach z naturalnego drewna. Z kolei aby nadać wyrazistości stonowanej stylistyce wystarczy dodać ciemne meble lub zasłony. Dobrym pomysłem są ramki ze zdjęciami lub lampa z czarnym kloszem.

Dywan – dodatek, który łączy wszystko
Aranżacja pokoju dla dzieci może być o wiele łatwiejsze niż się wydaje. Każde z pociech może mieć swój własny obszar do nauki i wypoczynku bez wprowadzenia zbytniego zamętu czy kłótni o dodatki czy kolory. Spójność kompozycji i ład we wnętrzu można utrzymać wprowadzając jeden akcent, który będzie łączył ze sobą dwa obszary. Tym akcentem jest dywan w neutralnych barwach. Najczęściej wybieranym modelem jest dywan z włókien syntetycznych, który posiada krótko przystrzyżone runo oraz antypoślizgową podkładkę. Syntetyczne runo jest również łatwe w czyszczeniu i odporne na uszkodzenia czy otarcia. Ze względu na właściwości antyalergiczne jest także dobrym wyborem dla dzieci cierpiących na dolegliwości związane z układem oddechowym. W przypadku dużo starszych dzieci można poszaleć z wzorem. Jeśli chcemy stworzyć im kreatywne otoczenie, które zachęca do nauki i zabawy, warto wybrać dywan o geometrycznych kształtach.

M sklep.plBrak komentarzy

Skomentuj