Przez wiele lat dostępne były tylko drewniane sanki. Obecnie jednak dostępna jest szersza gama stylów i wzorów, wśród których można przebierać do woli. Spójrzmy na co zwrócić uwagę w głównej mierze podczas przeglądania różnych modeli.

Różne rodzaje sanek do wyboru

Dla większości ludzi słowo sanki oznacza klasyczne drewniane sanki z podwiniętą przednią krawędzią, jak te przedstawione na starych kartkach bożonarodzeniowych. Jednak w dzisiejszych czasach używa się do wykonania sanek różne materiały. Jednym z lubianych są plastikowe sanki, charakteryzujące się tym, że są lekkie i bardzo szybkie. Zapewniają bardziej komfortową jazdę niż tradycyjne modele,, ale nie są łatwe do kierowania. Najlepiej sprawdzają się w głębokim, lekkim śniegu na otwartym wzgórzu.

Z jakich materiałów najczęściej wykonuje się sanki?

  • plastik,
  • drewno,
  • winyl,
  • pianka.

Plastik jest lekki i powoduje mniejsze tarcie na śniegu, dlatego dzisiaj jest najczęściej używanym materiałem na sanki dla dzieci. Plastik o dużej gęstości wytrzymuje dłużej i można nim jeździć nawet w trudnym terenie. Sanki plastikowe są zwykle tańsze niż sanki wykonane z innych materiałów. Drewno to tradycyjny materiał do wykonania sań, które są trwałe i ładne, jednak zazwyczaj są też cięższe i droższe. Jest też szczególny rodzaj sanek wykonanych z winylu. Są niezwykle lekkie i łatwe w transporcie i przechowywaniu, ale niestety – są też podatne na uszkodzenia podczas jazdy w trudnym terenie. Alternatywą dla nich są piankowe sanki – lekkie i wygodniejsze podczas zjazdu z wyboistego wzgórza. Nie są tak szybkie jak plastikowe sanki, ale są trwałe i mogą wiele wytrzymać.

Jak szybko mają zjeżdżać Twoje sanki?

Prędkość sanek podczas zjazdu zależy od materiału i konstrukcji sanek oraz warunków śniegowych. Zasady są takie, że sanki z płaskim dnem powodują mniejsze tarcie i poruszają się szybciej niż sanki z płozami,a poza tym plastikowe sanki generalnie poruszają się szybciej niż sanki drewniane. Najlepsze prędkości osiągniesz więc z pomocą plastikowych sanek bez płóz, a wolniejsza jazda to ta na klasycznych drewnianych sankach z płozami.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie sanek?

Sanie to proste pojazdy, ale mogą też być wyposażone w dodatki, dzięki którym staną się jeszcze przyjemniejsze i łatwiejsze w użyciu. Linka holownicza umożliwia dorosłemu ciągnięcie sań na plac saneczkowy lub pod górę, podczas gdy małe dzieci są sobie na nich wygodnie usadowione. Inny dodatek – uchwyty z boku sanek pomagają użytkownikom trzymać się mocno i nie spaść podczas zjazdu.

Tradycyjne sanki z metalowymi lub plastikowymi płozami mają ograniczone możliwości kierowania, jednak niektóre nowoczesne sanie mają nawet uchwyt przypominający joystick (!), dzięki czemu ich kierowca może regulować środek ciężkości i sterować saniami z większą łatwością. Natomiast wyściełane siedzenia sprawiają, że podróż na sam dół wzgórza jest wygodniejsza. Zatem jest w czym wybierać i przebierać!

undefined