Pewna zaprzyjaźniona nauczycielka, jako anegdotę opowiadała historię dziewczynki, która mając 6 lat pojawiła się w przedszkolu nie potrafiąc rozpoznać żadnego koloru. Rodzice byli tym faktem bardzo zdziwieni, bo wydawało im się, że znajomość kolorów jest czymś bardzo naturalnym. Niestety nic bardziej mylnego.

Zgodnie z literaturą przedmiotu przeciętny trzylatek powinien nazwać i rozpoznać bez problemu 4 podstawowe kolory: czerwony, niebieski, żółty i zielony. Zdolność rozpoznawania kolorów pojawia się już ok. 2 roku życia a 2,5 latek może już sobie z tym świetnie radzić.

Naukę rozpoznawania kolorów zaczęłam już z dzieckiem 2 letnim z dość miernym rezultatem. Pierwsze efekty pojawiły się w wieku 2,5 lat, ale bynajmniej nie były to owe 4 podstawowe kolory tylko: biały, czarny, żółty, czerwony.

Do nauki służyły nam najprostsze zabawki np. zwykłe plastikowe klocki dostępne w każdym sklepie z zabawkami. Dla dziecka dwuletniego takie klocki to świetna zabawka. Po krótkim przeszkoleniu powinno sobie poradzić z budową małej wieży, czyli spięciem ze sobą 3-4 klocków. Zaczęłyśmy od łączenia ze sobą klocków w tych samych kolorach, czyli czerwone z czerwonymi, żółte z żółtymi itp. Oczywiście musimy pamiętać, że z 2-latkiem prowadzimy raczej monolog niż rozmowę, polecenia muszą być krótkie i zwięzłe np.: „to jest klocek czerwony”, „przypinamy czerwony do czerwonego”.

Ewentualnie ustawiamy 4 pojemniki i do każdego wrzucamy klocki w innym kolorze, pokazujemy dziecku klocek mówimy, w jakim jest kolorze „to jest klocek niebieski” „wrzucamy go do klocków niebieskich”.

Ponieważ maluch nie potrafi się skupić długo na jednej zabawie, należy ją ciągle urozmaicać i powtarzać w krótkich seriach 3-4 zadania do wykonania i robimy kolejną mutację lub dodajemy nowy element.

Z 2,5-latkiem, możemy rozpoznawać kolory na spacerze zadając pytania np.: „w jakim kolorze jest to auto”, w jakim kolorze jest ten liść”. Staramy się wybierać przedmioty w podstawowych kolorach i za każdym razem wskazujemy na konkretny przedmiot, którego kolor ma dziecko określić.