Świat dinozaurów wyraźnie oddziałuje na wyobraźnię naszych pociech. Spośród gier które otrzymałam do testowania moje 5-letnie dziecko wybrało małe niepozorne pudełeczko tylko dlatego że był dinozaur na okładce. „Jurassic”, bo o tym jest mowa, to gra karciana, stąd też moja obawa czy 5-latek, który dotychczas grał w „Czarnego Piotrusia” sobie z nią poradzi.

Tematem gry są wykopaliska, wszyscy uczestnicy zabawy są więc Paleotogami, trudne słowo które ciężko wytłumaczyć maluchowi. Gdy jednak przebrnęliśmy przez zawiłości słowne i pierwszy etap gry, okazało się że jest to świetna zabawa, którą 5-latek jest w stanie ogarnąć.

W dość praktycznym malutkim opakowaniu znajdziemy 32 karty dinozaurów (8 dinozaurów, każdy po 4 karty) oraz 22 karty akcji z których 7 odkładamy na bok, a resztę mieszamy z kartami dinozaurów. Kolejny etap gry jest charakterystyczny dla pasjansów czyli rozkładamy potasowane karty rewersem do góry w 6 rzędach po 8 kart, nie muszę dodawać że to jest ulubiony etap gry mojego dziecka, które starannie i z zaangażowaniem odlicza karty w rzędach. Ułożone karty są jednym wielkim obszarem wykopalisk, mamy tu szkielety w różnych kolorach oraz karty akcji, które pozwalają na wykonanie działania np. wymianę kart, kradzież karty, odrzucenie ostatniej karty itp. Grę zaczynamy od tzw. karty „początku wykopalisk”, odkładając ją na bok. Teraz każdy uczestnik może odkrywać po kolei wszystkie karty znajdujące się wokół pustej przestrzeni.

Celem gry jest skompletowanie całego dinozaura, dzięki czemu otrzymuje się punkty. Karty dinozaurów na rewersie mają kawałek szkieletu, jeśli zbierzemy je wszystkie i odwrócimy zobaczymy jak dinozaur wyglądał naprawdę. Co prawda w instrukcji autorzy sugerują aby grając z małymi dziećmi zignorować karty akcji, poza kartą kamienia, ale wydaje mi się że 5 latek poradzi sobie z regułami gry, które są w gruncie rzeczy banalnie proste. Jest to idealna gra dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, na pewno nie jest to gra dla dorosłych, choć wygląd opakowania może to sugerować. Karty są zrobione dość solidnie a instrukcja jest bardzo czytelna, tym bardziej że gra nie jest szczególnie skomplikowana. Tematyka gry może być świetnym wprowadzeniem podczas lekcji przyrody, gdy dzieci omawiają czasy prehistoryczne i poznają pojęcie paleontologii.

 

Wydawca: Bard.pl