Wychowywanie dziecka i dbałość o dom to zadania bardzo trudne, a każdy rodzic po prostu musi im sprostać. Dlatego właśnie tak chętnie sięgamy po dostępne na rynku rozwiązania, które mogą zapewnić nam chwilę odpoczynku lub ułatwić codzienną organizację. Jednym z nich jest sprawdzony przez kolejne pokolenia leżaczek dla dziecka, który pozwala odłożyć maluszka w bezpieczne miejsce i cieszyć się przez chwilę wolnymi od dodatkowych kilogramów rękami. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając model dla siebie.

Leżaczek dla dziecka to często dość prosty gadżet, który umożliwia odłożenia dziecka w bezpieczne miejsce. W ten sposób rodzice zyskują wolne ręce, co pozwala im spokojnie wykonywać codzienne obowiązki lub zwyczajnie odpocząć, jednocześnie mając na oku niemowlę. Zdajemy sobie sprawę, jakie to ważne, by zachować w rodzicielstwie odpowiedni balans pomiędzy pracą a regeneracją i zachęcamy do ułatwiania sobie życia w bezpieczny dla wszystkich domowników sposób. Bujaczek dla dziecka może okazać się zbawienny w ciągu kilku pierwszych miesięcy. Nietrudno jednak zauważyć, że poszczególne modele znacząco się między sobą różnią. Dlatego podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy wyborze.

Jak wybrać leżaczek dla dziecka?

To bardzo ważne, by wybrany leżaczek dla dziecka był we właściwym rozmiarze. Jak wybrać? Musisz mieć pewność, że niemowlę się w nim zmieści – będzie mogło swobodnie leżeć, a w jego obrysie znajdą się także stópki i łokcie. Dlatego doskonałym rozwiązaniem wydają się być modele, które w pewien sposób “rosną razem z dzieckiem”, dając np. możliwość regulacji oparcia (oferuje ją m.in. leżaczek Tiny Love). W ten sposób zyskujesz rozwiązania na długie miesiące. Najpierw służy jako leżaczek, z biegiem czasu jako wygodne siedzisko, a finalnie zamienia się w praktyczne krzesełko do karmienia. Oznacza to oszczędność zarówno pieniędzy, jak i przestrzeni w twoim mieszkaniu.

Istotne jest także to, by wybierać modele z pasami bezpieczeństwa. Niemowlę nie chodzi, a więc też świadomie z niego nie wstanie. W tym okresie ma jednak liczne i bardzo silne odruchy, które mogłyby sprawić, że spadnie. Dlatego leżaczek dla dziecka powinien mieć 3- lub 5-punktowe pasy bezpieczeństwa, które dają możliwość regulacji, a co za tym idzie – pełnego dopasowania do samego dziecka. Zwracaj uwagę na materiały, z których zostały wykonane i wybieraj rozwiązania wytrzymałe i miękkie jednocześnie.

Pamiętaj, że prawidłowo dobrany leżaczek dla dziecka powinien zapewniać mu zdrową pozycję ciała. Co to znaczy? Upewnij się, że wybrany model oferuje stabilne, ale jednocześnie miękkie podłoże. Możesz też wybrać rozwiązanie z podniesionymi bokami, które zapewnią dziecku poczucie otulenia i bezpieczeństwa – to np. leżaczek Tiny Love, który na pierwszy rzut oka przypomina odrobinę gondolę wózka.

Wybierając leżaczek dla niemowlaka, sprawdź również jego mobilność. Okazuje się bowiem, że nowoczesne modele sprawdzają się doskonale nie tylko w domu, ale także w podróży. Można korzystać z niego w czasie rodzinnych wyjazdów – do babci czy na urlop. Dzięki temu niemowlę przebywa w znanej mu przestrzeni, dzięki czemu czuje się bezpieczne w nowych okolicznościach. Dlatego przed zakupem upewnij się, do jakich rozmiarów składa się wybrany bujaczek dla dziecka i czy bez trudu zmieści się w bagażniku twojego samochodu.

Szeroki wybór modeli na rynku sprawia, że leżaczek dla dziecka można dopasować precyzyjnie do swoich potrzeb i oczekiwań. Dlatego sprawdź funkcje dodatkowe oferowane przez wybrany model. Może to być karuzela, która dodatkowo zachęca do ćwiczenia motoryki i stymuluje zmysł wzroku. Rodzice doceniają także możliwość zdalnego sterowania czy wbudowaną pozytywkę lub lampkę, które kołyszą do snu.