Niewiele jest na rynku łamigłówek stworzonych z myślą o najmłodszych dzieciach. Seria Smart Games jest pod tym względem wyjątkiem. Obecnie na rynku polskim dostępnych jest 14 pozycji z serii o zróżnicowanym poziomie trudności , w tym 4 wykonane z drewna skierowane do najmłodszych dzieci.  Mądry zamek  należy właśnie do tej  grupy.

Łamigłówka składa się z 4 prostokątnych klocków z wydrążonymi otworami , 3 wież o różnych wysokościach oraz książeczki z zadaniami. Książeczka zawierającej 48 zadań   wraz z rozwiązaniami (rozwiązanie podane jest na odwrotnej stronie karty z zadaniem).  Podanie rozwiązań jest bardzo wygodne, ale zarazem należy dopilnować, by dzieci nie sięgały po nie zbyt szybko.

Mądry zamek nie należy do trudnych łamigłówek, ale też nie taki jest jego cel. Zabawka ma wspierać rozwój intelektualny małych dzieci, a jak wiadomo dzieci są bardzo niecierpliwe.  Zbyt trudne zadania potrafią skutecznie zniechęcić do dalszej zabawy. Zadania są na tyle trudne, by zmusić do wysiłku, ale zarazem rozwiązanie nie wymaga długiego siedzenia nad nimi.  Łamigłówka została pomyślana tak, by mogła towarzyszyć dzieciom wraz z ich rozwojem. Zadania podzielone są na 4 poziomy trudności. Pierwszy poziom jest bardzo łatwy i  powinny poradzić sobie z nim 3-4 letnie dzieci. Kolejne poziomy  stawiają coraz wyżej poprzeczkę.  Jeśli dzieci nie radzą sobie z kolejnym poziomem,  nie należy ich zmuszać do rozwiązania, można odłożyć  łamigłówkę i wrócić do niej za parę miesięcy.  Zadania na najwyższym poziomie są  znacznie trudniejsze od pozostałych. Powinny rozwiązać je 6-7 latki, ale zadania te często zmuszają dorosłych do dłuższego zastanowienia się. Przy zabawie warto pamiętać, że liczą się indywidualne predyspozycje dziecka,  nie należy sztywno sugerować się wiekiem tylko obserwować, jak radzi sobie dziecko.

Ponieważ łamigłówki zostały stworzone z myślą o małych dzieciach,  wszystkie drewniane łamigłówki z serii Smart Games  mogą służyć jako zwykłe klocki. Dzieci równie chętnie bawią się w układanie własnych  figur jak w rozwiązywanie zadań.   Drewniane elementy wykonane  zostały bardzo starannie,  kolory są żywe i wyraziste.    Książeczka z zadaniami również  jest kolorowa,  obrazki bardzo wyraźne.

Opis gry przygotowany przez sklep  Zagraj SAM.