Zabawa grupowa, do której możemy wykorzystać dowolne słowa piosenek lub wierszyków, najlepiej takich, w których jest wiele powtórzeń. Po wybraniu odpowiedniego tekstu dobrze jest go umieścić w widocznym dla wszystkich miejscu. Poniżej moja propozycja słów znanej nam wszystkim piosenki „Mój kask…”, którą jeśli ktoś nie zna melodii można recytować.

Mój kask, on miał trzy rogi,

trzy rogi miał mój kask.

Bo gdyby nie te rogi,

to nie byłby mój kask.

Moderator ustala z dziećmi, jakie słowa piosenki opuszczamy i co w ich miejsce wstawiamy np. zamiast słowa „mój” wskazujemy na siebie palcem. Sowa piosenki wyglądają więc następująco:

….(Wskazujemy na siebie palcem) kask, on miał trzy rogi,

trzy rogi miał ….(Wskazujemy na siebie palcem) kask.

Bo gdyby nie te rogi,

to nie byłby …. (Wskazujemy na siebie palcem) kask.

Śpiewając kolejny raz piosenkę opuszczamy już dwa wyrazy „mój” oraz „trzy”. W miejsce słowa mój nadal wskazujemy na siebie palcem, a w miejsce słowa trzy pokazujemy trzy palce prawej ręki.

Przy kolejnym powtórzeniu opuszczamy słowa „mój”, „trzy” oraz „rogi”, oczywiście zamiast słowa rogi pokazujemy rogi palce przystawiając do skroni. Przy kolejnym podejściu możemy również opuścić wyraz „kask”, wstawiając w jego miejsce dowolny gest.

Z drugiej strony, gdy przećwiczymy z grupką wszystkie gesty, możemy zaprosić osoby, które nie znają tej zabawy do odgadnięcia słów, które powinny być umieszczone w miejsce gestów. Z pewnością można również wykorzystać do zabawy piosenkę „Panie Janie”, „Szła dzieweczka do laseczka” lub Dwóm tańczyć się zachciało:

Dwóm tańczyć się zachciało – zabawa dla dzieci