Każdy rodzic stara się zapewnić swojemu dziecku jak najbardziej wszechstronny rozwój i dać możliwości do budowania pasji. Od najmłodszych lat zapewniamy dzieciom dostęp do materiałów artystycznych. Za pomocą pierwszych kredek i farbek powstają najróżniejsze prace i z każdej z nich jesteśmy dumni.

Zajęcia plastyczne są prowadzone dla najmłodszych dzieci już w żłobkach, a edukacja artystyczna najczęściej trwa do końca szkoły podstawowej. Wybór odpowiednich materiałów to dopiero początek drogi, jeśli chcemy wspierać nasze dziecko i rozwój jego plastycznych umiejętności.

Artystyczny entuzjazm i radość tworzenia to cechy, które spotykamy u większości najmłodszych dzieci, ale trzeba pamiętać o tym, że to nasze zaangażowanie, kreatywność i dobre artykuły plastyczne będą stanowiły podstawę ich rozwoju i będą dawały możliwości rozbudzenia twórczego potencjału.

Jakie artykuły plastyczne wybrać dla dziecka?

Zwróćmy uwagę, że dobre artykuły plastyczne dla dzieci mogą być inspiracją, wzbudzić wyobraźnię, kreatywność lub po prostu zachęcić dziecko do tworzenia. Z kolei słabej jakości materiały będą działały dokładnie odwrotnie. Nieprzemyślane, kiepskie artykuły zniechęcą dziecko do działania. Jakie materiały wybrać, aby nie działać zniechęcająco, a właśnie wzbudzić potencjał i chęć twórczej pracy? Przedstawiamy poniżej listę podstawowych artykułów, w które warto wyposażyć dziecięcą pracownię.

Malowanie i rysowanie

Jakie kredki wybrać dla dziecka?

Wybór na rynku jest ogromny, ale by nasze dzieci naprawdę cieszyły się z rysunku poszukajmy zestawu lub pojedynczo sprzedawanych kredek, które będą im odpowiadały i nie będą wzbudzały frustracji częstym łamaniem, kiepską jakością rysika. Z najważniejszych i podstawowych cech, warto zwrócić uwagę, aby rdzeń kredki był solidny, niełatwo łamliwy. Młodsze dzieci z małą dłonią lepiej będą trzymały kredki krótsze o grubszej średnicy. Dla starszych możemy pokusić się o bardziej ołówkowy typ lżejszy, dłuższy i cieńszy.

Sprawdź ofertę kredek ołówkowych, świecowych, woskowych i innych: https://zabawkiiszkola.pl/malowanie-kredkami

Farby dla dzieci – jakie wybrać?

Kto z nas nie pamięta plakatówek w słoiczkach podczas przedszkolnych zajęć lub malowania w domu. Niestety farbki w słoiczkach nie są najlepszym rozwiązaniem dla naszych dzieci. Farby w takich opakowaniach są trochę kłopotliwe podczas tworzenia, łatwo zmieszać różne kolory ze sobą, za bardzo rozwodnić farbę lub niedomykając sprawić, że szybko wyschną i nie będą nadawać się do użytku. Niepotrzebnie też wzbudzamy w dzieciach irytację  wymuszając ciągłe czyszczenie pędzli, zamiast pozwolić im skupić się na tym, co w całym procesie najfajniejsze.

Co zatem zamiast tego? Pozwól być dziecku artystą z prawdziwego zdarzenia i wyposaż je w paletę i farby w tubkach lub buteleczkach. Takie rozwiązanie pozwala na swobodne mieszanie farb i skupieniu tylko na tworzeniu. Sam typ opakowania w jakim zakupimy farby może naprawdę wiele zmienić w podejściu dzieci do prac plastycznych. Daje to jeszcze inną możliwość – nieskrępowaną swobodę tworzenia każdej barwy. 12 podstawowych kolorów, może ułatwia sprawę, ale też ogranicza, najważniejsze odcienie są szybko dostępne. Trzy podstawowe barwy, biel i czerń otworzą przed dzieckiem drzwi to eksperymentowania i kreowania dowolnych odcieni.

Sprawdź ofertę farb i akcesoriów do malowania dla dzieci: https://zabawkiiszkola.pl/malowanie-farbkami

Pędzle z prawdziwego zdarzenia

Prawidłowe dobranie pędzli do typu farb wcale nie jest oczywiste i łatwe, a pędzel naprawdę ma znaczenie. Nie do każdego typu farb każdy pędzel się sprawdzi. Niestety najtańsze pędzelki z bardzo miękkiego włosia lub twarde nie sprawdzą się. Dobrej jakości pędzel, o który odpowiednio zadbamy, posłuży wiele sezonów, a ułatwi prace z farbą i na pewno nie zniechęci do podejmowania malarskich wyzwań. Warto podpytać specjalistów w sklepie artystycznym o dobór odpowiedniego zestawu.

Rękodzieło

Wydzieranki, wyklejanki to także ciekawe formy artystycznej ekspresji. Wielu z nas jako dzieci, bardzo chętnie tworzyło prace w tej technice i zarówno w domu, jak i podczas zajęć nadal chętnie do nich wracamy. Do ich stworzenia na pewno przydadzą się:

  • nożyczki – powinny dobrze ciąć, jednak dla młodszych dzieci warto wybrać odpowiedni model nawet wybrać nożyczki z odpowiednim etui ochronnym.
  • klej – w sztyfcie, tubce, butelce? Na start na pewno lepiej wybrać najłatwiejszy w obsłudze, im zdolności manualne sprawniejsze i dokładniejsze można pokusić się o większe opakowania kleju w płynie, wystarczy na dłużej i da większe możliwości twórcze. Dla pobudzenia kreatywności można wybrać klej w płynie z brokatem
  • papier – pokuśmy się nie tylko o różne kolory i formaty, ale też gramatury i faktury, matowy, błyszczący, brokatowy

Quilling

To sztuka wymagająca trochę więcej wprawy, zdolności i cierpliwości, ale też świetna okazja do wspólnego tworzenia. Z pomocą wąskich pasków papieru zwiniętych w kształt sprężyny spiralnej i uformowanych tworzy się dekoracje. Rodzic może pomagać zwijać i zgniatać kolorowe pasku i pozwolić dziecku samodzielnie stworzyć dowolną kompozycję. Ta technika papieroplastyki wymaga kilku elementów, wspomnianych właśnie pasków, igły do quillingu, kleju i szablonów, które pozwolą nam zawinąć odpowiednio papier. Nazywa się ją też papierowym filigranem, pozwala tworzyć prawdziwe dekoracje, które będą wspaniałą pamiątką wspólnie spędzanego czasu.

Sprawdź akcesoria do Quillingu: https://zabawkiiszkola.pl/quilling/

Artykuł przygotowany przy współpracy ze sklepem z zabawkami i artykułami szkolnymi zabawkiiszkola.pl