Domki dla lalek znowu są na topie! Zamiast kupować model plastikowy i tym samym przykładać rękę do zanieczyszczenia środowiska, warto jednak zdecydować się na inne rozwiązanie. Najlepszym będzie wybór drewna.
Trudno nie zauważyć, że na rynku następuje powolny przewrót. Wiele krajów już w najbliższych latach planuje całkowite wycofanie ze sklepów jednorazowych wyrobów plastikowych, a w dalszej perspektywie – również tych wielorazowych. Do mody powracają naturalne materiały, które rozkładają się znacznie szybciej niż plastik, a jednocześnie gwarantują zupełnie inną jakość użytkowania. Mowa tu choćby o drewnie, które producenci znów chętnie wykorzystują do wykonywania zabawek. Nic dziwnego – ma mnóstwo zalet. To ciekawa wolta, biorąc pod uwagę, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu zabawki wykonywano przede wszystkim z drewna.
Drewniane zabawki są zdecydowanie bezpieczniejsze do maluchów, ale to nie jedyna korzyść, jaka płynie z ich użytkowania. W przypadku domków dla lalek ten materiał zaczyna dominować na rynku, bijąc na głowę plastik. W sklepach internetowych, takich jak choćby dollo.pl, nie sposób znaleźć już modeli plastikowych. Dlaczego warto wybrać drewniany domek dla lalek z mebelkami? Powodów jest co najmniej kilka!

#1 Drewno jest materiałem bardziej ekologicznym niż plastik
Liczne kampanie społeczne uświadomiły społeczeństwo, jak dużym zagrożeniem dla środowiska jest plastik, i coraz częściej faktycznie rezygnujemy z zakupu wykonanych z niego produktów. Mowa tu nie tylko o tych jednorazowych, ale również wielorazowych, jak choćby zabawki. Rozkładający się dziesiątki tysięcy lat plastik odciska nieporównywanie większe piętno na środowisku niż drewno. Choć pozyskiwanie drugiego surowca wymaga ścięcia drzew, drewniane wyroby zdecydowanie można określić bardziej eko.
#2 Drewno jest trwalsze niż plastik
Czy z czasem zauważasz pęknięcia i złamania na zabawkach wykonanych z plastiku? Dzieci bawią się bardzo ekspresyjnie i zdarza im się nadwyrężyć poszczególne rzeczy. Jednak w przypadku plastiku zdarza się to szczególnie często. A ułamane części niełatwo ponownie ze sobą złożyć. Drewna nie sposób złamać – nawet poddane dużemu naciskowi, zachowa wytrzymałość. Nawet jeśli maluch usiądzie na drewnianej zabawce czy ją nadepnie, prawdopodobnie nic złego się nie wydarzy.
#3 Drewno jest bezpieczniejsze niż plastik
Kolejna zaleta jest bezpośrednio powiązana z poprzednią. Drewniane części są niełatwe do złamania, w związku z czym ryzyko powstania ostrych kantów, o które maluch może się skaleczyć, jest znacznie niższe. Ponadto, nie ma również ryzyka, że połknie on mały element, który przypadkiem odłamał. Drewno również nie topi się w wysokich temperaturach jak plastik. Naturalny materiał nie zawiera żadnych toksyn, czego nie można powiedzieć o sztucznych polimerach.
#4 Drewno wygląda lepiej niż plastik
Kolejna zaleta wiąże się z aspektem wizualnym. W domu, w którym mieszkają maluchy, zabawki stają się integralną częścią wnętrza. Nawet gdy akurat je posprzątasz, za chwilę dzieciaki prawdopodobnie znów wyjmą je z pudeł. Dlatego warto zwracać uwagę również na ich estetykę. Trudno nie stwierdzić, że drewno prezentuje się po prostu ładniej niż plastik.
#5 Drewno nie kosztuje dużo
Zazwyczaj zabawki plastikowe i drewniane są dostępne w podobnej cenie. Biorąc pod uwagę wszystkie zalety drewna, nietrudno zgadnąć, który wybór może okazać się bardziej korzystny! Jeśli więc chcesz kupić domek dla lalek z wyposażeniem, najlepiej zdecydować się właśnie na model drewniany.