Pewnego razu …. to początek wspaniałej historii, do której ułożenia zachęcają nas twórcy tej gry. Sięgnęłam po nią przypadkiem zaintrygował mnie tytuł, solidne wykonanie a przede wszystkim wiek uczestników od 3 roku życia a to przecież rzadkość.

W pudełku znajdziemy 4 kartonowe plansze z ładnymi rysunkami przedstawiającymi pokoje czterech zwierzątek: krówki, świnki, osiołka i króliczka, oprócz tego na każdej planszy znajdują się 4 miejsca zaznaczone przerywaną linią o różnych kształtach (prostokąt, kwadrat, koło i owal). Zadaniem każdego uczestnika gry jest odnalezienie 4 żetonów, które uzupełniłyby brakujące elementy w pokoju. Żetonów jest 40, wrzucamy je do worka dołączonego do gry i za pomocą dotyku próbujemy wylosować właściwy kształt żetonu. Każdy uczestnik musi położyć na swojej planszy 5 żetonów.

Gracze wybierają swoją planszę ze zwierzątkiem i kładą ją przed sobą. Żetony wrzucamy do woreczka i mieszamy (miś przytulanka, szczoteczka do zębów, piżamka koszulka i spodnie oraz pantofle). Kto pierwszy skompletuje swój obrazek zaczyna opowiadać bajkę. Oczywiście każda odnaleziona rzecz ma swoje miejsce na planszy z wyjątkiem butów je kładziemy obok łóżka.

gra pewnegorazu 2

Wśród żetonów znajdują się takie, które nie pasują do obrazka, jeśli go wylosujemy należy odłożyć go na bok i staje się on elementem opowieści. Wszystkie niepasujące żetony układamy w kolejności dobierania. Oprócz tego mamy żetony specjalne, które urozmaicają grę np. całus. Osoba, która go wylosuje musi nim obdarować któregoś z uczestników lub klaun, co oznacza, że należy rozbawić graczy.

gra pewnegorazu 3

Gra rozwija zmysł dotyku, za pomocą ręki trzeba wymacać odpowiedni kształt żetonu, o ile osobie dorosłej nie sprawi to problemu to dla malucha jest to wyzwanie. Najważniejszym elementem tej gry jest zaś wspólne opowiadanie bajki na podstawie odłożonych żetonów, czyli wracamy do „Pewnego razu mała dziewczynka ……..” Świetne ćwiczenie na wyobraźnię. Ponieważ gra jest urozmaicona pozwala maluchowi na skupienie uwagi, gdyż nie ma tu monotonii, której np. 3-latek nie zniesie. Gra jest skierowana do dzieci w wieku przedszkolnym, dla dzieci starszych może być już mało atrakcyjna. Kolejny aspekt, który już na wstępie zaznaczyłam to solidne i ładne wykonanie – co powoduje że może to być świetny prezent urodzinowy.