Zabawa na świeżym powietrzu rozwija umiejętności ruchowe i poprawia koncentrację. Organizując plac zabaw w ogrodzie, kierujmy się preferencjami i upodobaniami naszych dzieci. Sprzęty i atrakcje zlokalizowane w przydomowym miejscu rozrywki powinny być dostosowane do wieku i zdolności ruchowych maluchów.

Plac zabaw powinien być miejscem przyjaznym dzieciom, dlatego jego wyposażenie trzeba dostosować do wieku użytkowników. Miejsce rozrywki dla malucha w wieku 3 lat będzie różniło się od tego dla 9 latka.

Bezpieczeństwo na placu zabaw

Bez względu na to, jakie atrakcje i zabawki znajdą się na przydomowym placu zabaw, należy przede wszystkim postarać się, aby było to miejsce bezpiecznej zabawy. Huśtawki, zjeżdżalnie i bujaki mogą być ustawione na trawie, gumowej mozaice lub specjalnej bezpiecznej nawierzchni. O rodzajach i sposobach montażu płyt amortyzujących można dowiedzieć się np. na stronie https://building-companion.pl/brukowanie.

Ważnym czynnikiem, który ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo dzieci w trakcie zabawy na dworze, są zainstalowane sprzęty. W trakcie zakupu warto sprawdzać, czy mają one certyfikat normy PN-EN 71-8 lub symbol CE. Zwracajmy też uwagę na trwałość i solidność materiałów, z jakich zostały wyprodukowane. Dotyczy to nie tylko huśtawek, ale też drabinek czy domków. Akcesoria dla dzieci powinny mieć ukryte śruby, gwoździe i haczyki. Dla większej pewności zawsze przed rozpoczęciem zabawy warto sprawdzić miejsca łączeń i mocowania.

Jakie sprzęty powinny znaleźć się w przydomowym placu zabaw?

Jeżeli aranżujemy miejsce do zabawy dla dzieci w wieku 2‒4 lat, niezbędna będzie piaskownica. Najlepiej, aby miała składaną konstrukcję, dzięki czemu piasek znajdujący się wewnątrz będzie łatwo utrzymać w czystości. Warto też postawić na model z daszkiem, który ochroni malucha przed promieniami słonecznymi. Piaskownica może być gotowa ‒ drewniana lub plastikowa ‒ bądź wykonana samodzielnie. Własnoręczny montaż wymaga dokładnego oczyszczenia drewna i zaimpregnowania go preparatem ochronnym. Obok piaskownicy może znaleźć się też niewielka zjeżdżalnia i huśtawka z siedziskiem przypominającym zamykany kosz. Dzieci lubią być w ciągłym ruchu, dlatego nasz plac do zabawy można wyposażyć w kolorowy bujaczek. Ta niewielka zabawka jest bezpieczna, nie wymaga montażu na stałe i łatwo utrzymać ją w czystości.

W miejscu rozrywki dla starszaków może stanąć ścianka wspinaczkowa o łagodnym nachyleniu i mostek z ruchomymi schodkami. Starsze dzieci lubią bawić się w domkach ogrodowych. Te niewielkie budowle rozwijają wyobraźnię i sprzyjają zabawom tematycznym. Są miejscem kryjówek, baz i prawdziwym skarbcem znalezionych przedmiotów. Dzieci mogą rozwijać umiejętności ruchowe również dzięki miniboiskom do gry w piłkę, tablicy do koszykówki oraz drążkom i drabinkom do podciągania się.

Uzupełnieniem ogrodowego placu zabaw może być hamak lub wygodne leżaki. Będzie to miejsce odpoczynku dla zmęczonych zabawą maluchów i dobry punkt obserwacyjny dla ich opiekunów.